Co wpływa na dobry montaż drzwi oraz okien?
Budowanie
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Co wpływa na dobry montaż drzwi oraz okien?

Dlaczego jest ważny?

Poprawny montaż drzwi i okien jest bardzo istotny, ponieważ ma wpływ nie tylko na estetykę pomieszczenia, wygodę użytkowania i bezpieczeństwo, ale również na mniejsze zużycie ogrzewania. Okna i drzwi można oczywiście wymienić na własną rękę (wiąże się to ze skróconą, zwykle do dwóch lat gwarancją). W razie problemów z użytkowaniem, producent będzie mógł winą obarczyć niewprawnego montera i reklamacji nie przyjąć.

W związku z tym usterki trzeba będzie usuwać samemu, czyli ponieść kolejne koszty i to często niemałe. Zatem najlepszym wyborem jest zakup okien i drzwi z usługą montażu. Plusem jest nie tylko gwarancja (od pięciu do siedmiu lat) i możliwość reklamacji, ale także niższy podatek (za sam towar zapłacimy 23%, a za towar + usługę tylko 8%). Poza tym wykwalifikowana ekipa zrobi to bezbłędnie.

Dobry, czyli jaki?

Wiadomo, że fachowcy znają się na swojej pracy najlepiej, ale samemu też jest dobrze wiedzieć na czym rzecz polega, by w porę wychwycić błędy i im zapobiec. Podstawą poprawnego montażu jest szczególna staranność wykonania z zachowaniem odpowiedniej techniki, kolejności wykonywanych prac oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi producenta.

Należy zacząć od odpowiedniego dopasowania otworu w ścianie do wielkości drzwi lub okna, które chcemy zainstalować. Błędy można popełnić już na tym etapie, więc należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu otworu z gruzu i pyłu, jak i o jego prawidłowym zagruntowaniu. W zależności od montażu trzeba założyć lub zdjąć listwę parapetową.

Następnie montujemy ościeżnicę tak, aby z każdej strony została zachowana odpowiednia szczelina dylatacyjna (zapewniając tym samym podłożom możliwość pracy, a w przypadku rozszerzenia się materiału płaszczyzny nie będą napierały na siebie i powodowały uszkodzeń) oraz odpowiednia poziomy, piony i przekątne.

Brak równości skutkuje tym, że po niedługim czasie od montażu skrzydło okna opuszcza się, a drzwi trudno jest domknąć. Aby okucia dobrze funkcjonowały trzeba je dobrze zabezpieczyć, ponieważ podczas instalacji są narażone na zabrudzenie pyłem lub pianką montażową co może spowodować ich zatarcie.

Przestrzeń pomiędzy murem a ościeżnicą najczęściej wypełnia się pianką montażową, nakładaną od góry do dołu. Pianka twardnieje pod wpływem wilgoci znajdującej się w powietrzu dlatego należy przed jej nałożeniem spryskać mur wodą.

Pianka musi być starannie nałożona w każdą wolną przestrzeń.Ta praca powinna być wykonana bardzo dokładnie, gdyż niedociągnięcia łatwo zamaskować nakładanym następnie na ściany tynkiem. W rezultacie w czasie eksploatacji można zaobserwować niekontrolowane przewiewy zimnego powietrza (przy braku otwartych drzwi bądź okna) lub skraplającą się parę wodną na szybie.

Niedopatrzenie tego problemu skutkuje tworzeniem się we wnękach okiennych szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni, które z czasem przenoszą się na ściany. Konieczny jest wtedy kosztowny i długotrwały remont, w tym ponowny montaż okien czy drzwi.

Do mocowania okien lub drzwi stosuje się kotwy (przykręcane na dwa kołki rozporowe lub specjalne śruby), dyble lub śruby samowiercące (gdzie należy uszczelnić otwory w dolnym elemencie ramy). Muszą one przenieść wszystkie obciążenia, dlatego też trzeba je rozmieścić równo na całym obwodzie w odległościach nie większych niż 70 cm. Trzeba także uwzględnić, że ich oddalenie od narożników, czy zawiasów nie powinna przekraczać 15 cm. Następnie przyklejamy do okna taśmy paroprzepuszczalne od zewnątrz oraz paroszczelne od środka.

Po zamontowaniu ościeżnicy zakładamy na nią skrzydło, sprawdzamy jego funkcjonowanie i w razie potrzeby możemy je odpowiednio wyregulować.
Do zabezpieczenia szczelin dylatacyjnych najlepiej użyć silikon neutralny, który szybko się utwardza, jest bezzapachowy, odporny na promienie UV i zmienne czynniki atmosferyczne, a także na grzyby i pleśnie. Charakteryzuje się też doskonałą przyczepnością do podłoży porowatych (beton, kamień, cegła, drewno) jak i nieporowatych (szkło, ceramika, metale).

W celu poprawy izolacji termicznej można użyć styrodur pod drzwi balkonowe, który zniweluje ewentualne drobne błędy konstrukcyjne powstałe, np. przy docieplaniu budynku. Produkt ten cechuje się również niskim poziomem nasiąkliwości, więc doskonale zabezpieczy drzwi przed działaniem wilgoci i wody.

Ważna jest również szybkość montażu. W tym przypadku szybciej nie oznacza lepiej. Wiadomo, że wszystkim zależy na czasie. My chcemy mieć szybko sprawę z głowy, a montażyści spieszą się do kolejnych prac. Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ należy zachować odpowiedni przedział czasowy dla wysychnięcia pianki poliuretanowej.

Dobry montaż to nie wszystko

Do pełnej satysfakcji z użytkowania drzwi i okien, niezbędna jest poza dobrym jakościowo produktem i fachowym montażem także prawidłowa, regularna konserwacja. Dzięki niej wyroby te będą funkcjonalne i bezpieczne przez długie lata. Co najmniej raz w roku dobrze jest więc dokładnie nasmarować elementy okucia na skrzydle i ościeżnicy oraz sprawdzić stabilność połączeń śrub.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rolnictwo – podstawy w jakie należy się zaopatrzyć, prowadząc własne gospodarstwo rolne
Rolnictwo – podstawy w jakie należy się zaopatrzyć, prowadząc własne gospodarstwo rolne
Praca na roli nie należy do łatwych. Na rentowność upraw wpływa wiele czynników takich jak pogoda, choroby roślin czy szkodniki. […]
Biżuteria z kamieni – czy to dobry pomysł na prezent?
Biżuteria z kamieni – czy to dobry pomysł na prezent?
Bransoletkę z kamieniami naturalnymi możesz podarować komuś wyjątkowemu na znak swojej miłości lub jako symbol przyjaźni. Bransoletka to prezent, ale […]
Zawilgocone ściany – w jaki sposób można je osuszyć?
Zawilgocone ściany – w jaki sposób można je osuszyć?
Zawilgocenie ścian może mieć wiele przyczyn, sposób naprawy tej usterki zależy od tego, w jakim stopniu wilgoć wniknęła w ścianę. […]
Ostatnie wpisy