Co wstawić do sypialni w stylu klasycznym?
Dom
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Co wstawić do sypialni w stylu klasycznym?

Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To w niej spędzamy znaczną część naszego życia, dlatego warto poświęcić jej więcej czasu i zadbać starannie o jej aranżację. Osoby, które nie mają konkretnego pomysłu na sypialnię, powinny zdecydować się na styl klasyczny. Jest on ponadczasowy i dystyngowany. Co wstawić do sypialni w stylu klasycznym, żeby cieszyła oko i była komfortowym miejscem do odpoczynku? Na co należy zwrócić uwagę urządzając pomieszczenie klasyczne? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Dobór kolorów

Wnętrza w stylu klasycznym charakteryzuje elegancka prostota. Należy zrezygnować z odważnych rozwiązań i kolorów, które zaburzają harmonię. Kolory, które dominują we wnętrzach zaaranżowanych w tym stylu, to beże, szarości i brązy. Taka neutralna paleta barw nigdy nie wychodzi z mody i sprawdza się nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Odpoczywanie w pokoju, w którym nie występują odważne kolory, sprzyja dobremu snu i pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu. Zarówno meble, ściany, jak i podłoga muszą być w podobnej tonacji, tak aby tworzyły we wnętrzu spójną całość. Podłogi w klasycznych sypialniach nawiązują do natury, najczęściej wybierany jest drewniany parkiet lub panele laminowane imitujące drewno. Drewniana podłoga i elementy z drewna ocieplają wnętrze i nadają mu przytulnego charakteru. W wielu aranżacjach klasycznych pojawiają się na ścianach tapety. Nie są to jednak wzory geometryczne, tylko delikatne motywy roślinne lub ornamenty. Czego należy się wystrzegać w klasycznych pomieszczeniach? Źle wygląda beton architektoniczny, pasy, koła lub duże motywy i galerie zdjęć. Nieodpowiednie są także zdecydowane kolory, takie jak czerwień, niebieski, purpura, ciemny róż.

Miejsce do przechowywania

Szafa, komoda czy szafki nocne powinny charakteryzować się raczej prostą formą, bez dodatkowych zdobień i obłych kształtów. Dobrze prezentować się będą meble drewniane oraz białe, które harmonizują ze ścianami i podłogą. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, można zrezygnować z szafek nocnych i zadbać o oświetlenie naścienne, np. kinkiety. W dużych pomieszczeniach warto wygospodarować miejsce na toaletkę, w której pani domu może przechowywać swoje kosmetyki i wykonywać makijaż. Należy jednak wybierać toaletki z szufladami lub zaopatrzyć się w małe pojemniki, ponieważ kosmetyki i pędzle stojące na blacie wprowadzają wizualnie bałagan, który nie jest pożądany w klasycznych sypialniach. Czasami rezygnuje się z tradycyjnej szafy na rzecz garderoby, która powinna być oddzielona od reszty pomieszczenia zasłoną lub drzwiami przesuwnymi. Widoczne relingi i ubrania zaburzają porządek i nie wpisują się w styl klasyczny. W niewielkich pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na wydzielenie oddzielnej garderoby, warto wstawić szafę z lustrami, które odbijają światło i powiększają wnętrze. Jeśli to możliwe, najlepiej jest ustawić szafę blisko okna lub po jego przeciwległej stronie, aby gra świateł mogła spełnić swoje zadanie i wizualnie powiększyła przestrzeń.

Strefa snu i odpoczynku

Urządzając pomieszczenie, nie można zapomnieć o łóżku do sypialni. Stanowi ono najważniejszy element pomieszczenia. W stylu klasycznym można zdecydować się zarówno na proste łóżko, jak również bardziej wyrafinowane formy z tapicerowanym lub zdobionym zagłówkiem. Warto wybierać również modele na nóżkach, które dodają wnętrzu lekkości i elegancji. Jeśli pomieszczenie jest małe i brakuje w nim dodatkowego miejsca do przechowywania, można wybrać model łóżka z szufladami. Takie rozwiązanie pozwoli schować pościel, koce, piżamy, szlafroki oraz inne przedmioty, które nie wyglądają reprezentatywnie ustawione na półkach. O ile kształt i forma łóżka jest raczej dowolnym wyborem, o tyle jeśli chodzi o kolor, należy trzymać się neutralnych barw. Dobrze prezentuje się łóżko drewniane i białe. Jeśli pozwala na to metraż sypialni, warto decydować się na szersze łoża. Zapewniają one większy komfort spania. Równie ważny jest odpowiednio dobrany materac. Musi podtrzymywać kręgosłup w linii prostej i dopasowywać się do jego naturalnych krzywizn. Dobrym rozwiązaniem może okazać się materac kieszonkowy lub lateksowy.

Tekstylia

Tekstylia i materiały zastosowane w sypialniach w stylu klasycznym stanowią bardzo ważny element wystroju. Delikatna pościel zachęcająca do odpoczynku czy poduszki dekoracyjne w naturalnych odcieniach dodają całej aranżacji domowego ciepla. Warto też zadbać o nakrycie łóżka. W tej roli sprawdzą się pikowane kapy lub plecione koce. Dobrze będzie wyglądać także dywan, który powinien znajdować się tuż przy łóżku. Przy porannym wstawaniu stopy nie będą stykać się bezpośrednio z podłogą. Ważne, aby dywan utrzymany był w kolorystyce zbliżonej do reszty pomieszczenia. Dobrze odnajdują się we wnętrzach klasycznych wysokie dywany typu shaggy. W klasycznej sypialni nie może zabraknąć również dekoracji okien. Delikatne firany nadadzą pomieszczeniu lekkości. Jeśli nie lubimy firan, można pokusić się o zasłony. Długie zasłony optycznie wydłużają pomieszczenie, a ponadto zapewniają uczucie intymności i dbają o lepszy sen.

Dodatki

W sypialni klasycznej nie ma wiele dodatków, pokój musi sprawiać wrażenie uporządkowanego i przestronnego. Decydując się na bardziej odważne akcenty, należy wybrać tylko kilka dodatków, które postawią przysłowiową kropkę nad i. Może to być ciekawy zagłówek, lampka nocna, poduszki czy lustro. Ważne, aby kolor dodatków korespondował z resztą wnętrza, ponieważ geometryczne wzory i pstrokate kolory zaburzają koncepcję klasycznego pomieszczenia. Dobrze sprawdzą się zatem elementy kryształowe, drewniane, porcelanowe i szklane, które będą również odbijać światło. Powinno się jednak unikać zbyt wielu szklanych i kryształowych dodatków, ponieważ są one zarezerwowane dla stylu glamour. 

Kierując się powyższymi wskazówkami, bez problemu można stworzyć funkcjonalną i estetyczną sypialnię w stylu klasycznym. Zastosowanie się do zasad aranżacyjnych dotyczących stylu klasycznego pozwoli uzyskać ponadczasowy elegancki efekt, który nigdy nie wyjdzie z mody. Dodatkowo, w przypadku chęci do zmian, stanowi świetną bazę do przerobienia go na styl skandynawski, prowansalski lub industrialny. Dlatego w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, jak urządzić sypialnię lub inne pomieszczenie, warto zdecydować się na uniwersalny styl klasyczny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polega chromatografia jonowa?
Chromatografia jonowa zalicza się do stosowanych w większości laboratoriów metod oznaczania jonów. Zwykle chromatografia ma na celu wydzielenie żądanej substancji […]
Szybko i efektywnie – popularne metody pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej
Szybko i efektywnie – popularne metody pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej
Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w ciele jest powszechnym problemem. Aby pozbyć się zbyt dużej wagi czy cellulitu warto skorzystać, […]
Jak działa projektor?
Jak działa projektor?
Projektor multimedialny to urządzenie służące do wyświetlania na ekranie ruchomych i statycznych obrazów w oparciu o przekazywany sygnał wideo, którego […]
Ostatnie wpisy