W każdym układzie hydraulicznym istotną rolę odgrywają przewody. Służą one przede wszystkim do sprawnego przetaczania wody, olejów i rozmaitych substancji pochodnych, czyli czynników roboczych o charakterze zasilającym. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle produkcyjnym, maszynowym i transportowym, a nieco rzadziej w branży motoryzacyjnej, budowlanej, lotniczej, rolniczej czy leśnej. W produkcji wysokiej jakości przewodów hydraulicznych specjalizuje się m.in. ta firma z Sierpca: https://hydrotop.net/.
Przewody hydrauliczne posiadają różne oploty – zarówno tekstylne, jak i stalowe (o strukturze spiralnej bądź plecionej). W większości charakteryzują się sporą elastycznością, wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i szerokim zakresem dopuszczalnych ciśnień. Jeśli są prawidłowo podłączone do danego systemu, to wówczas gwarantują właściwą realizację wszystkich jego funkcji, a dodatkowo minimalizują ryzyko zaistnienia kosztownych awarii. Ich kluczowe zadanie polega oczywiście na przekazywaniu substancji ciekłej albo sprężonego gazu do wybranego odbiornika (stała cyrkulacja medium). Oprócz tego przyczyniają się do wyraźnego ograniczenia wibracji wywoływanych przez działającą maszynę.
Na rynku znajdziemy wiele przewodów specjalistycznych. Na przykład modele wysokociśnieniowe są przeznaczone stricte do transportowania cieczy pod ciśnieniem, natomiast modele ognioodporne stosuje się powszechnie w układach zagrożonych pożarem (górniczych, hutniczych). Z kolei wersje termoplastyczne montowane są w maszynach rolniczych, sterownikach przemysłowych i magazynowych wózkach widłowych.