Druk cyfrowy – Dlaczego tak bardzo zmienił świat?

Druk cyfrowy to rodzaj druku, który wykorzystuje technologię cyfrową zamiast tradycyjnych metod drukowania. Druk cyfrowy jest również znany jako druk „online” lub „direct to plate”, ponieważ produkuje projekty drukowane bezpośrednio na płycie, która jest następnie wykorzystywana w prasach litografii offsetowej. Drukarnia cyfrowa zmieniła świat druku, ponieważ ułatwia drukowanie dużej liczby kopii szybko i taniej niż kiedykolwiek wcześniej. Umożliwiła również mniejszym firmom, takim jak graficy i drukarze, konkurowanie ze znacznie większymi firmami poprzez oferowanie swoim klientom produktów lepszej jakości w niższych cenach.

Zalety

Druk cyfrowy jest szybszy niż tradycyjny i kosztuje mniej. Druk cyfrowy pozwala również na większą elastyczność w projektowaniu, ponieważ można natychmiast zmienić obraz na ekranie, aby zobaczyć, jak wygląda przed wydrukiem. Ponadto, druk cyfrowy zapewnia lepszą kontrolę jakości niż tradycyjne offsetowe prasy litograficzne, ponieważ nie ma płyt ani sit, które mogłyby się zepsuć lub zużyć z czasem.

Historia

Druk cyfrowy został po raz pierwszy wprowadzony na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku, ale do powszechnego użytku wszedł dopiero w połowie lat 90. Technologia ta została pierwotnie opracowana do użytku w komputerach i drukarkach, ale obecnie jest również wykorzystywana do zastosowań w druku komercyjnym, takich jak okładki książek, czasopism i gazet.

Zastosowanie

Druk cyfrowy jest używany do drukowania wszystkiego, od okładek książek i magazynów po gazety i zdjęcia. Można go również wykorzystać do tworzenia niestandardowych plakatów, wizytówek, ulotek i innych. Jest to wszechstronny proces, który pozwala na tworzenie nieograniczonych wariantów projektu i może być stosowany z szeroką gamą materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × cztery =