Jak sprawić, aby dziecko czuło się bezpiecznie w swoim pokoju?

Pokój dziecka to jego prawdziwe królestwo i miejsce przeznaczone do relaksu oraz zabawy. W trakcie aranżowania tego wnętrza warto zatem zadbać o wprowadzenie konkretnych rozwiązań, które zagwarantują maluchowi optymalne bezpieczeństwo. Dobrym pomysłem jest choćby wykonanie podłogi z drewna, ponieważ materiał ten jest naturalny i stosunkowo ciepły dla stóp. Oprócz tego zaleca się położenie na nawierzchni dywanu z miękkim włosiem (np. typu shaggy), ewentualnie specjalnej maty gumowej. 

Pamiętajmy o odpowiednich osłonach okiennych

W celu zapewniania dziecku poczucia bezpieczeństwa należy przede wszystkim zakupić łóżko dostosowane do jego wieku i posiadające stosowne rozwiązania w konstrukcji. W przypadku niemowląt doskonale sprawdzi się model ze szczebelkami, gdyż ochroni malucha przed przypadkowym wypadnięciem i uszkodzeniem ciała. Z kolei dla przedszkolaka i nieco starszego urwisa lepszym wyborem będzie z pewnością wersja przypominająca nieco domek na drzewie, czyli zabudowana z trzech stron. Kolejną interesującą opcją jest powieszenie w oknach funkcjonalnych rolet lub żaluzji, które dadzą możliwość całkowitego zasłaniania widoku – najlepiej o dobrych właściwościach akustycznych. Ma to ogromne znaczenie po zmierzchu, gdy dziecko często boi się cieni wpadających do pomieszczenia oraz odgłosów dochodzących z zewnątrz. Oto pozostałe wartościowe pomysły:

łapacz snów – swoisty talizman wykonany z plecionych i drewnianych elementów, którego powieszenie nad łóżkiem ma na celu zatrzymywanie nocnych koszmarów i przepuszczanie wyłącznie dobrych snów,

– pojemnik na zabawki – pozwoli utrzymać należyty porządek, co zminimalizuje ryzyko nadepnięcia na zabawkę i uszkodzenia stopy (rana, złamanie zwichnięcie itp.),

– wdrożenie kilku co wieczornych rytuałów – np. ciepła kąpiel, potem czytanie bajki na dobranoc, a na koniec całus w czoło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden + 20 =