Logistyka i spedycja. Czym się od siebie różnią?

Branża przewozowa jest bardzo szeroka i występuje w niej szereg uzupełniających się gałęzi. Wśród nich wyróżnić możemy między innymi spedycję i logistykę, które często są ze sobą mylone lub też terminy te są wykorzystywane zamiennie. Zobaczmy zatem, jakie są pomiędzy nimi różnice.

Czym zajmuje się logistyka?

Logistyka odpowiada za planowanie łańcucha dostaw. Oznacza to, że pracownicy działu logistycznego mają za zadanie wyszukanie wszystkich najlepszych połączeń, które pozwolą na dokonanie dostawy. Planują trasy, czasy przejazdów, dni tygodnia odpowiednie do transportu, a nawet poszukują rozwiązań alternatywnych, które pozwalają usprawnić przejazd i obniżają koszty transportu. Specjalizują się w wyszukiwaniu najbardziej rentownych połączeń, a co za tym idzie, odpowiadają za funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.

Czym zajmuje się spedycja?

Spedycja to drugi, ważny dział transportu. Jest odpowiedzialna za realizację przewozu, który został w teorii opracowany przez dział logistyczny. Oznacza to, że specjaliści spedycji zajmują się po prostu dostawą krajową lub międzynarodową produktów firmowych. Do ich zadań należy między innymi podpisywanie umów z firmami transportowymi, ich wyszukiwanie, nadzorowanie i ustalanie konkretnych warunków przewozu.

Dwie uzupełniające się gałęzie

Pomimo że według osób nie mających zbyt często do czynienia z transportem pojęcia spedycja i logistyka są tożsame, jak widać, są innymi, ale uzupełniającymi się gałęziami przewozu. Warto więc zadbać o kompleksowe i jak najlepsze rozwiązania w obu tych zakresach, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Jak tego dokonać i co jeszcze warto wiedzieć na temat tych dwóch działów, możesz przekonać się na stronie https://tsl-nordic.com/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + szesnaście =