Szklarz to fachowiec, który zajmuje się przede wszystkim obróbką szkła i wytwarzaniem z niego takich elementów, jak choćby szyby okienne i samochodowe, lustra czy drobne naczynia laboratoryjne. Aby wykonywać ten zawód, należy koniecznie posiadać zdolności manualne i być osobą cierpliwą oraz dokładną. Niezwykle istotną rolę w tej pracy odgrywają profesjonalne sprzęty – mowa tutaj m.in. o maszynie do cięcia szkła, a także specjalistycznych narzędziach do wiercenia w nim otworów, wygładzania krawędzi i powierzchni tafli oraz grawerowania i dekorowania. Zostaną one wymienione w dalszej części artykułu.
Do cięcia tafli szkła i przycinania elementów z tego surowca służą głównie specjalne kompaktowe piły tarczowe, wyposażone w ostrza diamentowe o szerokości co najmniej 3 mm (zasilane napięciem o wartości 230 V i odznaczające się mocą 1400 W). Oprócz tego niezbędne są wyrzynarki z pojemnikiem na wodę chłodzącą, a także mini-piły osadzone na blacie roboczym. Z kolei do wiercenia otworów wykorzystuje się przede wszystkim wiertarki stołowe z dwustopniową regulacją prędkości pracy (z wiertłami mosiężnymi rurkowymi), natomiast do wygładzania krawędzi i nawierzchni – szlifierki taśmowe i ręczne, pasy ze ścierniwem oraz maszyny z długa stopą ślizgową albo wąskim wysięgnikiem.
Przydatną grupę narzędzi stanowią też produkty do matowienia i ozdabiania szkła, takie jak piaskarki, pistolety ze zbiorniczkiem, grawerki akumulatorowe (do tworzenia linii prostych, łuków i wzorów), a poza tym piece wyposażone w programator. Nie zapominajmy też o urządzeniach i akcesoriach służących do stabilizowania obrabianych elementów. W tej kategorii wyróżniamy zwłaszcza stojak na szkło, przystawkę, napinacz, narożnik ochronny i stół warsztatowy.