Rodzaje pomp do wody

Pompy do wody możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to pompy wyporowe, a drugi zaś to pompy wirowe. W pompach wyporowych najważniejszym elementem roboczym jest tłok, natomiast w pompach wirowych jest to membrana. Dobrym przykładem takich urządzeń są ręczne pompy do czerpania wody ze studni, które potocznie nazywa się abisynkami. Elementem roboczym w tak zwanych pompach wirowych jest wirnik, który napędza silnik elektryczny. Może to być jeden wirnik ( jest to tak zwana pompa jednostopniowa), lub kilka połączonych ze sobą w sposób szeregowy ( są to tak zwane pompy wielostopniowe ).

Pośród pomp wirowych można wyróżnić dwie grupy :

  • pompy zatapialne ( zaliczyć tu można także pompy głębinowe ),
  • pompy niezatapialne ( zaliczyć tu można pompy zasysające normalnie, czyli po zatopieniu wirnika, jak również pompę samozasysającą ).

    Wyżej wymienione rodzaje pomp różnią się między sobą między innymi sposobem montażu, budową, czy parametrami pracy. Do zaopatrywania domów jednorodzinnych w wodę używa się przede wszystkim pomp zatapialnych, samozasysających, a także głębinowych pomp wodnych do studni. Dużo rzadziej używa się pomp innych rodzajów, na przykład pomp normalnie zasysających wraz z duszą tak zwanego głębokiego ssania ( jest to specjalna przyssawka, dzięki której możliwe jest zwiększenie głębokości pompowania wody ze zbiornika, lub z warstwy wodonośnej ). Dlatego też producenci takich pomp posiadają ich znacznie mniej w ofercie, która jest u nich ogólnie dostępna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × dwa =