5 przydatnych narzędzi do obrabiania drewna

Drewno jest jednym z podstawowych materiałów służących do budowy mebli i innych konstrukcji, ponieważ jest wytrzymałe, a jednocześnie przyjemne z obróbce. Wymaga ono jednak stosowania odpowiednich narzędzi, bez których nie jest możliwe jego cięcie, wygładzanie czy wiercenie w nim otworów. W warsztacie lub stolarni nie obejdzie się m.in. bez zestawu pilników z osełką, wiertarki, dłut, pił czy hebli. Wymienione elementy wyposażenia zostaną pokrótce omówione poniżej.

Elementy niezbędne zarówno w profesjonalnych, jak i amatorskich warsztatach

Każdy warsztat i zakład stolarski powinien być wyposażony w zestaw pilników służących zarówno do piłowania, jak i zdejmowania z powierzchni drewna cienkiej warstwy o grubości nie przekraczającej 1 mm. W sklepach znajdziemy kilka rodzajów tego typu sprzętu o zróżnicowanym kształcie – najbardziej użyteczne w codziennej pracy są modele płaskie, okrągłe, trójkątne, kwadratowe oraz mieczowe. Oprócz pilników nie może też zabraknąć wiertarek do wykonywania otworów. Wybierajmy wersje z wysoką mocą silnika, regulacją głębokości wiercenia oraz ruchomą głowicą. Pamiętajmy też o świdrze do drewna, który przydaje się w momencie braku dostępu do zasilania elektrycznego. Można go zamówić np. na https://dluta.pl/pl/p/Swider-do-drewna-ALPEN-Lewis/6227.

Kolejnym niezbędnym narzędziem są dłuta o różnych wymiarach i kształtach, wykorzystywane do precyzyjnego modelowania i wykrawania. Dzięki nim skutecznie wyżłobimy w drewnie m.in. wpusty, otwory czy gniazda. Pozostałe niezwykle przydatne sprzęty to piły do cięcia desek czy kołków (płatnice, grzbietnice, włośnice, ramówki, kątówki, wersje kabłąkowe itp.), a także heble, nazywane powszechnie strugami, które pomogą nam w uzyskaniu pożądanej powierzchni elementów drewnianych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem + 17 =