W przypadku obiektów mieszkalnych wybudowanych w ustronnym miejscu często nie jest możliwe ich podłączenie do sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji konieczne jest znalezienie alternatywnego sposobu na pozbywanie się nieczystości. Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem były bezodpływowe zbiorniki betonowe i plastikowe, ale obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, zwłaszcza że można na nią dostać dofinansowanie. Oto firma oferująca tego typu konstrukcje: http://eko-lux.com/przydomowa-oczyszczalnia-sciekow-lublin.
Dofinansowanie na przydomową oczyszczalnię ścieków uzyskamy przede wszystkim w gminie, jeśli oczywiście zapisała się ona do właściwego projektu (Gminny Fundusz Ochrony Środowiska). Poza tym środki są też dostępne w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Kluczowym kryterium decydującym o przydzieleniu dotacji jest całkowity brak możliwości podłączenia budynku do istniejącej albo planowanej w niedalekiej przyszłości kanalizacji sanitarnej. Wysokość takiej pomocy może sięgać nawet do 80% inwestycji, przy czym zależy to od danej jednostki samorządowej.
Co istotne, dofinansowanie obejmuje wyłącznie zakup odpowiedniej konstrukcji i jej montaż, natomiast sami musimy ponieść wszelkie koszty związane z: wykonaniem dokumentacji i zdobyciem pozwoleń administracyjnych, serwisowaniem, konserwacją, a także codzienną eksploatacją. Na szczęście nie są to kwoty zbyt wysokie. Jeśli interesuje nas w pełni funkcjonalna i tania w użytkowaniu przydomowa oczyszczalnia ścieków Łódź jest miastem, w którym działa kilka firm oferujących tego rodzaju konstrukcje.