Osuszacze powietrza – funkcja i zastosowanie

Wiele dziedzin przemysłu, a także produkcji niektórych artykułów lub żywności, potrzebuje określonych warunków, żeby praca szła sprawnie i żeby produkt końcowy był odpowiedniej jakości, wymaganej przez nas i obowiązujące przepisy prawne. Istotna jest temperatura, ale także poziom wilgoci używanego przez nas sprężonego powietrza. Dzisiaj jednak skupimy się na zagadnieniu osuszania go, gdyż po temperaturze jest to drugi najważniejszy czynnik, na który czułe mogą być wytwarzane produkty i to on najczęściej interesuje przedsiębiorców.

Jak utrzymać niską wilgotność w powietrzu?

Uzyskanie suchego powietrza bez użycia specjalistycznych osuszaczy jest niemal niemożliwe i raczej nikt tego nie próbuje. Zdecydowanie częściej przedsiębiorcy decydują się na zakup jednego z profesjonalnych osuszaczy, takich jak na przykład https://czemar.pl/pl/18-osuszacze. Dzięki nim używane przez nas powietrze będzie miało dokładnie taki poziom wilgotności, jaki chcemy uzyskać.

Przemysłowe osuszacze sprężonego powietrza dzieli się na dwa typy: ziębnicze oraz adsorpcyjne. Choć skutek ich działań jest podobny, to działają one na zupełnie innych zasadach. Osuszacz ziębniczy stosowany jest rzadziej, gdyż jest on lepszy do pracy przy wyższych ciśnieniach. Jest także wydajniejszy, gdyż powietrze płynie przez niego znacznie szybciej, zahaczając o zbiornik z substancją, która wspomaga wytrącanie się nadmiaru wody. Natomiast do działania osuszacza adsorpcyjnego konieczne jest użycie środków suszących, dzięki którym powietrze opuszcza go pozbywając się wilgoci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 10 =