Antresola to jeden z najbardziej popularnych sposobów na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w domu bez konieczności jego rozbudowy. Warto również podkreślić, że takie rozwiązanie jest niezwykle atrakcyjne pod względem wizualnym, zwłaszcza dzisiaj, gdy panuje moda na lofty. Tego rodzaju konstrukcja posiada zatem liczne zalety, ale jednocześnie może być przyczyną pewnych problemów, z którymi należy się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji o jej wybudowaniu.
Dla wielu osób dodatkowe metry kwadratowe w mieszkaniu to podstawowa zaleta antresoli. Można ją z powodzeniem wykorzystać jako przestrzeń do pracy, wnętrze oddzielające przestrzeń sypialną w małej kawalerce albo dodatkową sypialnię w dużym domu dla gości. Sprawdzi się ona idealnie nie tylko w wysokich pomieszczeniach (np. w loftach czy na poddaszach), ale także w standardowych wnętrzach normalnych rozmiarów.
Aby jednak móc sobie pozwolić na tego rodzaju konstrukcję, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.
Wysokość – w bardzo niskim domu takie pomieszczenie się nie sprawdzi, bo konieczne będzie wówczas ciągłe schylanie się (wysokość musi wynosić minimum 4,2 m). Jeśli chodzi o klasyczne domy Warszewo jest przykładem dzielnicy Szczecina, w której znajduje się wiele budynków przystosowanych do zabudowy w postaci właśnie antresoli.
Odpowiednie wejście – wymogiem do zbudowania omawianej konstrukcji jest posiadanie prostych albo kręconych schodów z poręczą, szczególnie gdy będą na nią wchodziły małe dzieci.
Ogrzewanie – należy pamiętać o tym, że wskutek ogrzewania mieszkania ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego trzeba koniecznie zadbać o właściwe ustawienie grzejników.
Oświetlenie – antresola zawsze wymaga zastosowania dodatkowego źródła światłą. Warto zdecydować się przede wszystkim na lampy stojące lub kinkiety. Tego rodzaju rozwiązania, to posiadają je m.in. domy Szczecin Krzekowo.