Kąpiel galwaniczna to rodzaj roztworu elektrolitycznego, przygotowanego specjalnie z myślą o pokrywaniu powierzchni metalu innym rodzajem metalu. Jest oparta o proste prawa chemii fizycznej i umożliwia m.in. wykonywanie powierzchni odpornych na działanie czynników zewnętrznych.
Przede wszystkim kąpiel galwaniczna musi być przygotowana tak, aby umożliwiała swobodne przeprowadzenie elektrolizy. W tym celu musi zostać umieszczona w odpowiedniej wielkości naczyniu (wannie), do którego zostanie wprowadzony pokrywany nową warstwą metalu element. Niezbędne jest przy tym umieszczenie tam dwóch elektrod: pracującej, która przypięta jest do pokrywanego metalem przedmiotu, a także drugiej, współpracującej i umożliwiającej przepływ prądu. Elektrody muszę być przy tym tak dobrane, aby nie spowodowały zanieczyszczenia roztworu.
Sama kąpiel galwaniczna to roztwór, zawierający jony wybranego metalu w odpowiednim stężeniu, a także współpracujące z nimi, obojętne aniony. Roztwór ten powinien odznaczać się nie tylko właściwie dobraną koncentracją, która pozwoli stworzyć w określonym czasie wyraźną, grubą warstwę metalu na przedmiocie, ale też odpowiednią czystością. To najbardziej istotny parametr, ponieważ czystość kąpieli wpływa na czystość powierzchni, na jej grubość oraz na to, czy pokrycie będzie idealne. Dlatego też konieczne jest monitorowanie jej parametrów i oczyszczanie z ewentualnych domieszek.