Jak działają detektory metalu?
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak działają detektory metalu?

Wykrywacz metali to urządzenie służące do wyszukiwania metalowych elementów w różnych produktach. Wykrywacz wysyła fale elektromagnetyczne, a jeśli fale przejdą nad kawałkiem metalu, częstotliwość fal zmieni się, wydając słyszalny dźwięk, który ostrzega użytkownika o jego obecności.

Jak zbudowany jest detektor metalu?

Wykrywacz metalu składa się z pętli drutu i diody (urządzenie półprzewodnikowe, które umożliwia przepływ prądu tylko w jednym kierunku). Dioda wysyła fale elektromagnetyczne w określonym zakresie częstotliwości, które są następnie odbierane przez pętlę drutu. Jeśli w danych elementach nie ma metalu, wszystkie te fale przechodzą bez przeszkód; jeśli jednak wykryta zostanie nawet niewielka ilość metalu, część tych fal zostanie odbita z powrotem w kierunku diody. Dioda zamienia tę odbitą falę na sygnał elektryczny, który może być odczytany przez urządzenie jako sygnał wizualny lub dźwiękowy, w zależności od typu urządzenia.

Jak wykorzystywane są detektory metalu w przemyśle?

Wykrywacze metali, takie jak https://atjan.pl/detektory-metali/ są wykorzystywane w wielu branżach, w tym w budownictwie, górnictwie i rolnictwie. Mogą być używane do znajdowania zakopanych przedmiotów, takich jak rury, skarby, a nawet martwe ciała.

W budownictwie i górnictwie wykrywacze metali są używane do znajdowania ukrytych rur lub przewodów, które w przeciwnym razie zostałyby pominięte podczas prac wykopaliskowych. Pomaga to uniknąć kosztownych, jeśli okaże się, że w nowym budynku lub kopalni pod ziemią znajduje się rura po rozpoczęciu budowy.

Detektory umożliwiają także wykrycie zanieczyszczeń metalicznych w Twoich produktach i w związku z tym są bardzo często stosowane do kontroli jakości.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Współczesne metody badania metali
Konstrukcje wykonane z metali powinny być regularnie badane. Dzięki temu możliwe jest ustalenie czy nie doszło do wewnętrznych uszkodzeń, niewidocznych […]
Najważniejsze zasady przy organizacja przewozu osób za granicę
Najważniejsze zasady przy organizacja przewozu osób za granicę
Podróże stały się nieodłączną częścią życia sporej ilości osób. Odwiedzamy nie tylko różne zakątki kraju ale także wybieramy się do […]
Jak dobierać wyposażenie do łazienki?
Jak dobierać wyposażenie do łazienki?
Po gruntownym remoncie łazienki, położeniu nowych kafelek, zainstalowaniu nowej wanny lub prysznica, nadchodzi czas, by zająć się przyjemniejszymi sprawami. Wybieranie […]
Ostatnie wpisy