Jak działają detektory metalu?
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak działają detektory metalu?

Wykrywacz metali to urządzenie służące do wyszukiwania metalowych elementów w różnych produktach. Wykrywacz wysyła fale elektromagnetyczne, a jeśli fale przejdą nad kawałkiem metalu, częstotliwość fal zmieni się, wydając słyszalny dźwięk, który ostrzega użytkownika o jego obecności.

Jak zbudowany jest detektor metalu?

Wykrywacz metalu składa się z pętli drutu i diody (urządzenie półprzewodnikowe, które umożliwia przepływ prądu tylko w jednym kierunku). Dioda wysyła fale elektromagnetyczne w określonym zakresie częstotliwości, które są następnie odbierane przez pętlę drutu. Jeśli w danych elementach nie ma metalu, wszystkie te fale przechodzą bez przeszkód; jeśli jednak wykryta zostanie nawet niewielka ilość metalu, część tych fal zostanie odbita z powrotem w kierunku diody. Dioda zamienia tę odbitą falę na sygnał elektryczny, który może być odczytany przez urządzenie jako sygnał wizualny lub dźwiękowy, w zależności od typu urządzenia.

Jak wykorzystywane są detektory metalu w przemyśle?

Wykrywacze metali, takie jak https://atjan.pl/detektory-metali/ są wykorzystywane w wielu branżach, w tym w budownictwie, górnictwie i rolnictwie. Mogą być używane do znajdowania zakopanych przedmiotów, takich jak rury, skarby, a nawet martwe ciała.

W budownictwie i górnictwie wykrywacze metali są używane do znajdowania ukrytych rur lub przewodów, które w przeciwnym razie zostałyby pominięte podczas prac wykopaliskowych. Pomaga to uniknąć kosztownych, jeśli okaże się, że w nowym budynku lub kopalni pod ziemią znajduje się rura po rozpoczęciu budowy.

Detektory umożliwiają także wykrycie zanieczyszczeń metalicznych w Twoich produktach i w związku z tym są bardzo często stosowane do kontroli jakości.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Chroń zimą ciało przed wychłodzeniem
Zima to pora roku, która jest co prawda malownicza, lecz nierzadko sprawia również, że musimy zmagać się z niesprzyjającymi warunkami […]
Co warto mieć w garażu
Każdemu kierowcy mogą się przydać różne akcesoria w garażu i w samochodzie. W dzisiejszym wpisie postaramy się sprawdzić, co powinno […]
Jak wybrać wino wytrawne dobrej jakości?
Wino to alkohol, który niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Lubimy sięgać po nie podczas przyjęć w dużym gronie znajomych, a […]
Ostatnie wpisy