Baterie montowane w łazience i kuchni spełniają dwie zasadnicze funkcje – stricte praktyczną oraz dekoracyjną. Z tego względu warto dbać nie tylko o ich sprawność techniczną, ale również wygląd zewnętrzny. Absolutną podstawą jest regularne usuwanie z powierzchni nieestetycznych osadów i nalotów z mydła, kamienia oraz innych niepożądanych substancji. Tego rodzaju pielęgnacji wymagają zarówno tradycyjne baterie natryskowe, jak i modele naścienne, sztorcowe czy bezdotykowe.
Baterie dostępne na rynku są przeważnie wykonane z mosiądzu, choć często zdarzają się też konstrukcje ze stali nierdzewnej. Oba te materiały charakteryzują się dużą odpornością na szorowanie i uszkodzenia mechaniczne, ale jednocześnie są podatne na szkodliwe działanie kwasów. Dlatego do ich mycia i czyszczenia zaleca się stosowanie wyłącznie dedykowanych, delikatnych preparatów bez rozpuszczalników i innych żrących substancji w składzie. Godne polecenia jest w szczególności mleczko, bo używając go mamy pewność, że nie porysujemy eleganckiej powierzchni danego elementu. Należy je zawsze nanosić na baterie zlewozmywakowe i wannowe za pomocą miękkiej szmatki.
Alternatywną, nie mniej skuteczną metodą jest używanie roztworu wody z octem, sokiem cytrynowym albo sodą oczyszczoną. Z tego ostatniego produktu można z powodzeniem przygotować specjalną pastę czyszczącą, która posłuży przez długie tygodnie. Ogromną zaletą wymienionych domowych preparatów jest to, że wykazują zarówno silne działanie czyszczące, jak i bakteriobójcze oraz antypleśniowe. Poza tym w przeciwieństwie do środków sklepowych są niemal darmowe.