Jak należy nakładać zaprawę gipsową i co jest do tego potrzebne?

Zaprawa gipsowa to bezcementowa, niekurczliwa zaprawa stosowana do wnętrz i na zewnątrz. Można ją mieszać z piaskiem w celu uzyskania uniwersalnego produktu lub z drobnym kruszywem w celu uzyskania twardego tynku.

Należy pamiętać, że zaprawa gipsowa nie może być stosowana jako powłoka zewnętrzna na powierzchniach narażonych na działanie czynników atmosferycznych lub wilgoci bez dodatkowego zabezpieczenia. Można ją stosować jako powłokę wewnętrzną w pomieszczeniach suchych, gdzie nie ma możliwości uszkodzenia przez wodę. Zaprawy gipsowe są również ognioodporne, co czyni je idealnymi do stosowania w miejscach, gdzie mogą wystąpić uszkodzenia spowodowane przez dym i ogień.

Zaprawy gipsowe mają zazwyczaj ograniczony okres przydatności do użycia wynoszący około sześciu miesięcy. Najlepszym sposobem na zachowanie ich świeżości jest przechowywanie ich w tym okresie w szczelnym pojemniku.

Zaprawa gipsowa – sposoby jej nakładania

Najczęstszym sposobem nakładania zaprawy gipsowej są pace lub też szpachle do gładzi. Paca powinna mieć ostrze o szerokości około 4 cali i długości 5 cali. Zaprawę gipsową należy nakładać na podkład betonowy tą metodą:

Wymieszać gips i wodę w odpowiednim stosunku (1:1) w wiadrze. Wlać mieszaninę do innego wiadra zawierającego piasek lub żwir. Użyj swoich rąk, aby wymieszać te dwa składniki razem, aż utworzą jednolitą mieszaninę bez grudek lub pustych miejsc w nim. Wlać tę mieszaninę do kielni i zastosować go nad betonową powłoką bazową po rysunkach lub planach projektu pod ręką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − jedenaście =