Pręty zbrojeniowe lokalizowane są za pomocą prześwietlania konstrukcji betonowych, żelbetonowych, ceglanych, murowanych i kamiennych. To działanie pozwala na wykrycie elementów uzbrojenia w konstrukcji metodami nienaruszającymi elementów uzbrojenia. Stosowane jest również do ustalenia grubości niedostępnych warstw konstrukcji budowlanych, których nie można zmierzyć.
Pojęcie skanowania można rozumieć na dwa sposoby – odnosi się ono zarówno do stosowanej detekcji, która pozwala na lokalizację prętów zbrojeniowych, głębokości, na jakiej są położone oraz materiałów, jakie im towarzyszą za pomocą metod nieniszczących, tzw. elektromagnetycznych i ultradźwiękowych. Odnosi się ono również do kompleksowego skanowania konstrukcji, które oprócz materiałów żelaznych wykrywa te nieżelazne, jak np. rurki ceramiczne. Zastosowanie tutaj ma georadar oraz metody ultradźwiękowe, jednak w dużo szerszym pojęciu.
Do urządzeń, jakimi można wykonywać pomiary, należą:
Lokalizacja prętów zbrojeniowych, jaką przedstawiono powyżej, to niełatwa rzecz. Skanowanie można przeprowadzić samodzielnie, jednak potrzeba specjalistycznego sprzętu, który należy zakupić lub powinien zostać zagwarantowany przez firmę z bogatym doświadczeniem. Lokalizacja prętów zbrojeniowych jest konieczna w przypadku badań kontrolno-odbiorowych nieruchomości, przy odbiorze robót budowlanych czy projektach przebudowy istniejących konstrukcji. Jeżeli nie dysponuje się obecnymi planami budowlanymi obiektu, takie badania są konieczne.
Firmą, która zajmuje się zarówno sprzedażą takiego sprzętu, jak i wykonywaniem badań jest https://viateco.eu/pl/sprzedaz/betony/mieszanki/konsystencja/stozek%20abramsa.html. Ponadto przeprowadzają nieinwazyjne badania konsystencji betonu, które nie naruszają jego struktury.