Jakie są zastosowania dla więźby dachowej?
Budowanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są zastosowania dla więźby dachowej?

Dach to niezwykle istotny element każdego budynku – zarówno domu jednorodzinnego, jak i zakładu przemysłowego, garażu oraz stajni. Jest to bowiem część odpowiedzialna za ochronę obiektu przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, takimi jak choćby opady deszczu i śniegu czy silny wiatr. Konstrukcją nośną dachu jest tzw. więźba dachowa wykonana najczęściej z drewna, stawiana zawsze nad ostatnią kondygnacją. Oto jedna z firm, która zajmuje się projektowaniem i sprzedażą tego rodzaju elementów: https://www.dietrichs.com/pl/zastosowania/wiazary-dachowe/.

Zadbaj o właściwą ochronę budynku

  • Więźba dachowa jest przeważnie wykonywana z drewna sosnowego albo świerkowego, bardzo starannie obrobionego i odpowiednio wysuszonego, którego wilgotność wynosi nie więcej niż 18%. Dodatkowo wszystkie jej elementy są impregnowane techniką próżniowo-ciśnieniową, co zabezpiecza ją przed wilgocią, grzybami i ogniem. Niekiedy do produkcji wiązarów o ponadprzeciętnej długości wykorzystuje się też części klejone, a także elementy stalowe. Najprostszym rodzajem omawianej konstrukcji jest więźba dachowa krokwiowa, oparta na wiązarach składających się z dwóch krokwi, które są ze sobą połączone w tzw. kalenicy, czyli najwyżej położonym punkcie dachu. Stosuje się ją głównie do niezbyt skomplikowanych dachów dwuspadowych o maksymalnej rozpiętości 7 metrów (wiaty garażowe, kurniki, domki jednorodzinne itp.). Oto pozostałe więźby dachowe i ich zastosowanie:
  • krokwiowo-jętkowe – dachy dwuspadowe o rozpiętości przekraczającej 12 m (duże budynki mieszkalne, zakłady przemysłowe, obory)
  • płatwiowo-jętkowe – dachy o rozpiętości 7-12 m (np. domy z poddaszem)
  • płatwiowo-kleszczowe – najbardziej uniwersalne, nadają się na dachy płaskie i strome o kącie nachylenia od  6° do 70° i rozpiętości nawet do 16 m (głównie domy jednorodzinne)
  • wiązary kratowe – najczęściej płaskie stropodachy (obiekty przemysłowe, magazyny, tarasy, hale montażowe, budynki użyteczności publicznej)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hale namiotowe – w jakich sytuacjach warto skorzystać z tego rozwiązania?
Hale namiotowe – w jakich sytuacjach warto skorzystać z tego rozwiązania?
Hala namiotowa to tymczasowy obiekt niezwiązany na trwałe z gruntem. Posiada zazwyczaj budowę modułową. Składa się głównie z wytrzymałych profili […]
Udogodnienia do domu, które poprawią Twój komfort życia.
Udogodnienia do domu, które poprawią Twój komfort życia.
Jeśli szukasz, aby uczynić swój dom bardziej komfortowym, istnieje wiele udogodnień domowych, które mogą pomóc. Niektóre z nich są małe […]
Na czym polega pomoc zadłużonym firmom?
Na czym polega pomoc zadłużonym firmom?
Wiele osób prowadzących firmę, która popadła w problemy finansowe i zalega ze spłatą zobowiązań wierzycielom, zdaje się nie zaprzątać sobie […]
Ostatnie wpisy