Dach to niezwykle istotny element każdego budynku – zarówno domu jednorodzinnego, jak i zakładu przemysłowego, garażu oraz stajni. Jest to bowiem część odpowiedzialna za ochronę obiektu przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, takimi jak choćby opady deszczu i śniegu czy silny wiatr. Konstrukcją nośną dachu jest tzw. więźba dachowa wykonana najczęściej z drewna, stawiana zawsze nad ostatnią kondygnacją. Oto jedna z firm, która zajmuje się projektowaniem i sprzedażą tego rodzaju elementów: https://www.dietrichs.com/pl/zastosowania/wiazary-dachowe/.
Zadbaj o właściwą ochronę budynku
- Więźba dachowa jest przeważnie wykonywana z drewna sosnowego albo świerkowego, bardzo starannie obrobionego i odpowiednio wysuszonego, którego wilgotność wynosi nie więcej niż 18%. Dodatkowo wszystkie jej elementy są impregnowane techniką próżniowo-ciśnieniową, co zabezpiecza ją przed wilgocią, grzybami i ogniem. Niekiedy do produkcji wiązarów o ponadprzeciętnej długości wykorzystuje się też części klejone, a także elementy stalowe. Najprostszym rodzajem omawianej konstrukcji jest więźba dachowa krokwiowa, oparta na wiązarach składających się z dwóch krokwi, które są ze sobą połączone w tzw. kalenicy, czyli najwyżej położonym punkcie dachu. Stosuje się ją głównie do niezbyt skomplikowanych dachów dwuspadowych o maksymalnej rozpiętości 7 metrów (wiaty garażowe, kurniki, domki jednorodzinne itp.). Oto pozostałe więźby dachowe i ich zastosowanie:
- krokwiowo-jętkowe – dachy dwuspadowe o rozpiętości przekraczającej 12 m (duże budynki mieszkalne, zakłady przemysłowe, obory)
- płatwiowo-jętkowe – dachy o rozpiętości 7-12 m (np. domy z poddaszem)
- płatwiowo-kleszczowe – najbardziej uniwersalne, nadają się na dachy płaskie i strome o kącie nachylenia od 6° do 70° i rozpiętości nawet do 16 m (głównie domy jednorodzinne)
- wiązary kratowe – najczęściej płaskie stropodachy (obiekty przemysłowe, magazyny, tarasy, hale montażowe, budynki użyteczności publicznej)