Stoisz przed wyborem laptopa do pracy biurowej i nie wiesz od czego zacząć? Jak znaleźć złoty środek między ceną a jakością? Pamięć RAM, szybkość procesora, karta graficzna… na które parametry zwrócić szczególną uwagę, żeby komputer przetrwał bezawaryjnie najbliższe lata? Lepsze nowe laptopy czy poleasingowe? Niżej przeczytasz kilka krótkich porad na temat optymalnego wyboru laptopa biurowego.
Zanim zaczniesz porównywanie parametrów laptopów w sklepach internetowych, odpowiedz sobie na jedno pytanie. Jak zaawansowanej technologii wymaga praca, do której nowe urządzenie ma służyć? Wymagany poziom wydajności zależy oczywiście od charakteru pracy. Grafik komputerowy i programista mogą mieć bardziej skonkretyzowane potrzeby dotyczące mocy operacyjnej, większość standardowej pracy biurowej nie ma jednak wygórowanych wymagań sprzętowych.
Wybór należy zacząć od decyzji, gdzie w ogóle szukać laptopa. Bezpośrednio u producentów, w hurtowniach czy w sklepach ze sprzętem po leasingu. Warto w tym miejscu wyjaśnić, czym jest właściwie laptop poleasingowy. To sprzęt wcześniej używany, najczęściej wynajmowany przez rok do kilku lat na potrzeby pracy biurowej przez duże firmy. Po zakończeniu umowy leasingowej komputery są zwracane do najemcy i ponownie odsprzedawane nowym klientom. Mimo eksploatacji, są to zazwyczaj urządzenia w bardzo dobrym stanie, często nie do odróżnienia od tych z wystawy sklepowej. Laptopy takie bardzo często odkupywane są przez mniejsze firmy i doskonale sprawdzają się w pracy.
Jeżeli przez standardową pracę biurową rozumiesz więc pakiet Office, przeglądarkę internetową, klienta poczty i proste programy do obróbki graficznej, to wybór odpowiedniego urządzenia nie powinien przysporzyć bólu głowy. Zaletą fabrycznie nowych laptopów jest… cóż, ich nowość. Nowość kojarzy się automatycznie z wyższą jakością, szybszym działaniem sprzętu i lepszą prezencją wizualną. W laptopach poleasingowych najlepsza jest z pewnością cena. Czy fakt, że były używane oznacza jednak niższą wydajność? U podłoża większości problemów z szybkością działania komputera leży software, a nie hardware. Kupując laptopy po leasingu, otrzymujesz sprzęt z całkowicie wyczyszczonym dyskiem i ponownie zainstalowanym systemem operacyjnym. Jeżeli więc zależy Ci na dobrej relacji jakości do ceny, zakup używanego laptopa z renomowanego sklepu wart jest rozważenia.
Jaka karta graficzna, jaki dysk, ile pamięci… tyle pytań. Ale znów można odpowiedzieć na nie krótko. Nie ma to aż takiego znaczenia. Jeżeli nie postawisz przed komputerem zadania renderowania animacji 3D lub czegoś podobnie zasobochłonnego, to laptop o standardowych parametrach podoła Twojej pracy biurowej. Tę część przewodnika po zakupie laptopa biurowego można więc podsumować w kilku zdaniach. 4 GB pamięci RAM to sensowne minimum. Trudno jednak znaleźć dziś na rynku laptopa, który miałby mniej. 8 GB to optimum i częsty standard w pracy biurowej. Spokojnie wystarczy na kilkanaście okien przeglądarki, otwarty dokument w Wordzie, otwarty szkic maila, a nawet streaming muzyki w tle.
Większość danych biurowych jest dziś archiwizowana i przechowywana w chmurze, pojemność dysku również jest więc sprawą drugorzędną. Ale warto zwrócić uwagę, czy komputer wyposażony jest w dysk SSD czy starszy HDD. Te pierwsze cechują się nie tylko większą prędkością, ale też odpornością na mechaniczne uszkodzenia. Jeżeli chodzi o procesor, to silniejszy niż dwurdzeniowy prawdopodobnie nie będzie niezbędny, karta graficzna zaś przy prostych, standardowych zadaniach nie powinna mieć żadnego wpływu na pracę.
Od dziecka uczysz się, że naprawdę liczy się wnętrze. Rzeczywiście tak jest, również w przypadku komputerów. Jeżeli chodzi jednak o laptopy biurowe aspekt zewnętrzny ma tu istotne znaczenie. Chodzi przede wszystkim o ergonomię. Czy nowy sprzęt nie będzie zbyt ciężki? Laptop biurowy, choć najczęściej stoi na faktycznie na biurku, musi być również funkcjonalnym urządzeniem mobilnym, które można swobodnie przenieść do sali konferencyjnej albo zabrać w torbie na spotkanie z klientem. Czy komputer będzie wygodny dla użytkownika? W końcu to narzędzie, z którym pracownik będzie spędzać 8 godzin każdego dnia. Kwestia wygody jest oczywiście bardzo subiektywna, ale można wyróżnić kilka cech ergonomicznego laptopa biurowego. Powinien mieć odpowiednio wrażliwe na dotyk klawisze oraz touchpada, możliwość podpięcia dodatkowych urządzeń oraz odpowiednio duży ekran. Które komputery najlepiej spełnią te warunki oraz wpiszą się w omówione wyżej kryteria sprzętowe?
Laptopy Asus to na przykład popularne, funkcjonalne, ergonomiczne i wydajne komputery biurowe, dostępne często w bardzo rozsądnych cenach. Pod tą marką znajdziemy zarówno tanie modele VivoBook do użytku domowego i biurowego, jak również stylowe ZenBooki, które sprawdzą się lepiej w podróży. Większość dostępnych w sprzedaży nowych i poleasingowych laptopów tej marki bez trudu spełni wymagania sprzętowe, jakie postawi przed nimi standardowa praca biurowa. Nawet starsze modele cechują się smukłą i elegancką obudową. Solidny komputer przenośny Asus z optymalną pamięcią RAM, dobrym procesorem oraz wysokiej jakości kartą graficzną można niekiedy znaleźć w cenie około tysiąca złotych.