Często zdarza się, że bliska osoba nie zdecydowała się na spisanie testamentu lub zmarła niespodziewanie nie mając takiej możliwości. W takiej sytuacji, dziedziczenie odbywa się na mocy ustawy jaką jest kodeks cywilny, dlatego też nazywane jest ono dziedziczeniem ustawowym. Komu przysługuje spadek w sytuacji braku testamentu? Odpowiadamy.
Gdy zmarły nie pozostawił testamentu, cała procedura odbywa się zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Warto wiedzieć, że polskie prawo ustala kolejność dziedziczenia, dzieląc spadkobierców na 4 kolejne grupy:
– pierwszą grupę stanowią dzieci spadkodawcy, którzy dziedziczą wspólnie z małżonkiem zmarłego,
– gdy spadkodawca zmarł bezdzietnie, wówczas dziedziczą: małżonek, rodzeństwo, a także potomkowie rodzeństwa osoby zmarłej,
– w skład kolejnej grupy wchodzą dziadkowie spadkodawcy oraz ich potomkowie,
– grupa czwarta to dzieci małżonka spadkodawcy, czyli pasierbowie.
Gdy nie ma krewnych wskazanych w ustawie, to wówczas dziedziczy gmina będąca ostatnim miejscem zamieszkania zmarłego.
W przypadku dziedziczenia ustawowego warto zdecydować się na zasięgnięcie profesjonalnej porady prawnej. Prawnik, bazując na swoim doświadczeniu, pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości związane z kolejnością dziedziczenia, podziałem majątku, a także zadba o wszystkie niezbędne formalności. Nieoceniona może okazać się także pomoc w rozwiązaniu kwestii spornych. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji i szukamy kancelarii adwokackiej w Opolu, to warto przyjrzeć się stronie https://www.adwokat-figzal.pl/.