Ogrzewanie domu – Jaki kocioł wybrać?

Gdy mamy duży dom do ogrzania, wybór odpowiedniego rodzaju kotła jest bardzo ważny. Liczy się nie tylko paliwo, jakie będzie spalane, ale także moc pieca. W dzisiejszym poradniku postanowiliśmy więc sprawdzić w jaki sposób dobierać owe parametry tak, by podczas eksploatacji nie zabrakło nam cennych kilowatów mocy cieplnej, gdy przyjdzie mroźna zima.

Gaz czy węgiel?

Przede wszystkim wybieramy typ ogrzewania, od tego będzie zależało jaki kocioł będzie nam potrzebny. W przypadku, gdy naszym wyborem jest gaz, to zapewne dobrze będzie się sprawował jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny Viessmann, jednak może warto pomyśleć od razu o kotle dwufunkcyjnym. Wtedy piec będzie nie tylko grzał wodę do kaloryferów, ale jednocześnie zapewni nam dostęp do ciepłej wody użytkowej w kuchni i łazience. Wybierając węgiel natomiast, mamy na ogół możliwość instalacji kotła zasypowego lub z podajnikiem. Ten drugi typ wydaje się o wiele wygodniejszy w obsłudze, ale jednocześnie jest droższy i trudniej go ustawić, aby spalanie przebiegało w odpowiedni sposób.

Jaka moc kotła?

Nie zapomnijmy o bardzo ważnym parametrze, jakim jest wielkość i zarazem moc cieplna kotła. Powinna być ona przynajmniej tak duża, jak ilość ciepła oddawanego przez wszystkie grzejniki razem, oraz przez bojler do centralnego wody użytkowej. Gdy mamy kocioł gazowy kondensacyjny, nie będzie on mógł pracować jako piec dwufunkcyjny, wobec tego konieczna będzie instalacja zbiornika na ciepłą wodę, ogrzewanego z instalacji grzewczej. Nie zapomnijmy, by moc kotła mogła pokryć również zapotrzebowanie wężownicy bojlera, dzięki temu ciepła woda w kranach będzie dostępna nieprzerwanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =