W miejscach, w których nie ma kanalizacji, ścieki wytworzone w gospodarstwie domowym mogą być odprowadzane do szamba, czyli zbiornika na nieczystości. W sprzedaży np. na https://centrum-sciekow.pl znaleźć można zbiorniki wykonane z betonu lub tworzyw sztucznych. Najbardziej powszechne są szamba betonowe jednokomorowe, które wyróżniają się niską ceną, a także dużą trwałością. Zbiorniki te wkopuje się w ziemię i podłącza do nich rurę kanalizacyjną z gospodarstwa domowego.
Do szamba trafiają wszelkie nieczystości wytworzone w gospodarstwie domowym. Po zapełnieniu zbiornika, użytkownik musi wezwać wóz asenizacyjny, który poprzez komin rewizyjny wypompuje nagromadzone ścieki. W zależności od kubatury, koszt zakupu betonowego szamba jednokomorowego waha się od 1800 zł do 2700 zł. Jest to więc rozwiązanie proste i stosunkowo tanie.
Jeśli obszar, na którym ma zostać zamontowane szambo jest suchy, można zdecydować się na zakup i montaż zbiornika wyposażonego w dwie komory. W szambach dwukomorowych montowana jest specjalna przegroda, która pozwala na oddzielenie płynnych ścieków od tzw. ścieków grubych. Dzięki tej przegrodzie płynne ścieki mogą zostać wstępnie oczyszczone przez bakterie tlenowe, a następnie poprzez system drenażu zostać odprowadzone do gruntu lub rowu melioracyjnego. W ten sposób szambo wolniej się zapełnia, a użytkownik rzadziej musi wzywać wóz asenizacyjny.
Decydując się na szambo dwukomorowe, można więc w prosty sposób wydatnie zmniejszyć koszty wywozu nieczystości powstających w gospodarstwie domowym. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdza się wyłącznie na terenach suchych. Montaż zbiornika dwukomorowego na podmokłym terenie sprawi, że systemem drenów będzie się do niego przedostawała woda gruntowa. W efekcie szambo będzie się szybko wypełniać wodą, co zmusi użytkownika do częstszego wzywania wozu asenizacyjnego.