Obiekty użyteczności publicznej to miejsca, które są zazwyczaj wyjątkowo zatłoczone. Wynika to z faktu, że bardzo intensywnie użytkują je zarówno zatrudnieni pracownicy, jak i odwiedzający goście. Z tego względu podłoga w takich budynkach powinna być ponadprzeciętnie wytrzymała oraz łatwa w czyszczeniu, a także wystarczająco atrakcyjna wizualnie. Dosyć uniwersalnym wyborem jest w większości przypadków wykładzina linoleum, która charakteryzuje się wysoką trwałością i posiada właściwości bakteriostatyczne.
W placówkach edukacyjnych jako pokrycie podłogi doskonale sprawdzi się wspomniane we wstępie klasyczne linoleum, ale również specjalna wykładzina PVC posiadająca zdolność do pochłaniania dźwięków uderzeniowych. Dzięki jej zastosowaniu hałas dziecięcych kroków zostanie w znacznym stopniu ograniczony, co z pewnością podniesie komfort przebywania w budynku. Alternatywą jest nowoczesna wykładzina flokowana, wyróżniająca się na tle podobnych nawierzchni miękkością, antybakteryjnością, wodoodpornością oraz całkowitą zmywalnością. Stanowi ona optymalny wybór zwłaszcza do przedszkoli, gdzie wymagana jest maksymalna czystość i higiena.
Z kolei w szpitalach znacznie lepiej będą spisywały się wykładziny homogeniczne i maty gumowe, natomiast w biurach i obiektach administracyjnych – specjalne płytki dywanowe (ze względu na reprezentacyjny charakter). W niektórych miejscach użyteczności publicznej (np. halach sportowych) można też z powodzeniem montować podłogi drewniane, wykonane z dębu, jesionu bądź orzecha amerykańskiego. Są to nawierzchnie najbardziej prestiżowe i wytrzymałe ze wszystkich.