Artykuły przydatne w hodowli koni

Zajmowanie się hodowlą koni to trudne zajęcie. Wymaga dużego nakładu pracy, zgromadzonych finansów i odpowiedniej infrastruktury. Oprócz tego musi być poparta odpowiednią wiedzą, na temat pielęgnacji i żywienia koni. Z tego powodu decyzja o założeniu hodowli powinna być starannie przemyślana.

Jak dbać o konie?

W stajni nie może zabraknąć rzeczy do pielęgnacji oraz odpowiedniego wybiegu. Powinien on mieć przynajmniej hektar. Decydując się na założenie hodowli, trzeba na początek zakupić dwa konie, ponieważ są to zwierzęta stadne i potrzebują tego kontaktu dla swojego komfortu. Dla zachowania ich przede wszystkim należy zadbać o ich dietę. Opiera się ona głównie na paszy treściwej i objętościowej. Dzienne zapotrzebowanie jest uzależnione od rodzaju wykonywanej przez konia pracy.

Jednak w znacznej mierze powinno się obejmować one pasze dla koni najlepiej te objętościowe – są one bogate w węglowodany, które w procesie trawienia stopniowo uwalniają energię do organizmu. Jest to szczególnie ważne dla koni w regularnym treningu sportowym. Ochrona zdrowia koni to nie tylko ich prawidłowe żywienie. Należy też zapobiegać czynnikom, które mogą powodować różne dolegliwości, jednym z nich jest pył.

Brak odpowiedniej wentylacji stajni lub podawanie niemoczonego siana naraża zwierzęta na choroby układu oddechowego. Regularna wymiana ściółki oraz usuwanie odchodów również mają znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego.

Konie należy chronić przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak: bezpośrednie nasłonecznienie, czy opady atmosferyczne. W tym celu na wybiegu powinno znajdować się zadaszenie. Konie są zwierzętami, które lubią regularność. Warto więc zadbać o stały plan dnia i go przestrzegać. Nieoczekiwane zmiany, czy pośpiech nie wpłyną dobrze na ich samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 3 =