Drukarki 3D są obecnie często stosowanym urządzeniami. Pozwalają na precyzyjne i bardzo powtarzalne odtwarzanie zadanych wzorów. Współpracują z programami modelującymi CAD, ponieważ na podstawie stworzonych w nich modeli drukują z filamentów obiekty, które następnie mogą być używane do różnych zadań – od codziennych, po naprawdę specjalistyczne.
Filamenty są obecnie jednymi z najbardziej popularnych materiałów, z których drukuje się na drukarkach 3D zaprojektowane modele (druga możliwość to drukowanie z fotoutwardzalnej żywicy – ang. resin). Są cienkimi strunami wykonanymi z materiałów sztucznych, takich jak ABS, PLA, PP PET czy wiele innych. Ulegają ogrzewaniu i nabierają plastyczności w podwyższonej temperaturze, co pozwala na tworzenie nawet najbardziej wymyślnych kształtów warstwa po warstwie.
Ogromny nacisk na ekologię sprawia, że biodegradowalne materiały sztuczne są obecnie wysoko cenione. Nie mogło zabraknąć ich więc również wśród filamentów. Najbardziej rozpowszechnione wśród nich to filamenty PLA (polilaktyd), które ulegają szybkiej i łatwej biodegradacji.
Ze względu na to, że z filamentu można wydrukować dosłownie wszystko, wiele materiałów cechuje się właściwościami antybakteryjnymi. Dzięki temu mogą być wykorzystywane na przykład do produkcji pojemników na żywność, ponieważ pomagają w podtrzymaniu jej świeżości.
Zazwyczaj filament do drukarki 3D kojarzy się nam z czymś twardym, co po wystygnięciu przybiera określony kształt. Jednak na rynku dostępne są także elastyczne filamenty, które pomagają w tworzeniu przedmiotów ulegających łatwo zmianom kształtów, jak choćby rurki.