Ciekawe właściwości wybranych filamentów do drukarek 3D
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ciekawe właściwości wybranych filamentów do drukarek 3D

Drukarki 3D są obecnie często stosowanym urządzeniami. Pozwalają na precyzyjne i bardzo powtarzalne odtwarzanie zadanych wzorów. Współpracują z programami modelującymi CAD, ponieważ na podstawie stworzonych w nich modeli drukują z filamentów obiekty, które następnie mogą być używane do różnych zadań – od codziennych, po naprawdę specjalistyczne.

Filament – coś, bez czego nie byłoby druku 3D

Filamenty są obecnie jednymi z najbardziej popularnych materiałów, z których drukuje się na drukarkach 3D zaprojektowane modele (druga możliwość to drukowanie z fotoutwardzalnej żywicy – ang. resin). Są cienkimi strunami wykonanymi z materiałów sztucznych, takich jak ABS, PLA, PP PET czy wiele innych. Ulegają ogrzewaniu i nabierają plastyczności w podwyższonej temperaturze, co pozwala na tworzenie nawet najbardziej wymyślnych kształtów warstwa po warstwie.

Biodegradowalne filamenty

Ogromny nacisk na ekologię sprawia, że biodegradowalne materiały sztuczne są obecnie wysoko cenione. Nie mogło zabraknąć ich więc również wśród filamentów. Najbardziej rozpowszechnione wśród nich to filamenty PLA (polilaktyd), które ulegają szybkiej i łatwej biodegradacji.

Antybakteryjne

Ze względu na to, że z filamentu można wydrukować dosłownie wszystko, wiele materiałów cechuje się właściwościami antybakteryjnymi. Dzięki temu mogą być wykorzystywane na przykład do produkcji pojemników na żywność, ponieważ pomagają w podtrzymaniu jej świeżości.

Elastyczne

Zazwyczaj filament do drukarki 3D kojarzy się nam z czymś twardym, co po wystygnięciu przybiera określony kształt. Jednak na rynku dostępne są także elastyczne filamenty, które pomagają w tworzeniu przedmiotów ulegających łatwo zmianom kształtów, jak choćby rurki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bielizna osobista – wygodna czy seksowna?
Bielizna osobista – wygodna czy seksowna?
Odwiedzając sklep z bielizną, często stajemy przed dylematem, czy postawić na seksowny wygląd, czy może jednak na wygodę. Czy da […]
Jakie są rodzaje palet używanych w transporcie?
Jakie są rodzaje palet używanych w transporcie?
Paleta to konstrukcja w postaci podniesionej platformy, przeznaczonej przede wszystkim do przenoszenia oraz składowania różnego rodzaju towarów i ładunków – […]
W jakich modnych wzorach można nabyć płytki do domu?
W jakich modnych wzorach można nabyć płytki do domu?
Płytki ceramiczne to podstawa wykończenia wnętrz. Dekoratorzy wyróżniają dwa podstawowe nurty stylistyczne, w tym: nowoczesny oraz klasyczny, które stanowią bazę […]
Ostatnie wpisy