Ciekawe właściwości wybranych filamentów do drukarek 3D
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ciekawe właściwości wybranych filamentów do drukarek 3D

Drukarki 3D są obecnie często stosowanym urządzeniami. Pozwalają na precyzyjne i bardzo powtarzalne odtwarzanie zadanych wzorów. Współpracują z programami modelującymi CAD, ponieważ na podstawie stworzonych w nich modeli drukują z filamentów obiekty, które następnie mogą być używane do różnych zadań – od codziennych, po naprawdę specjalistyczne.

Filament – coś, bez czego nie byłoby druku 3D

Filamenty są obecnie jednymi z najbardziej popularnych materiałów, z których drukuje się na drukarkach 3D zaprojektowane modele (druga możliwość to drukowanie z fotoutwardzalnej żywicy – ang. resin). Są cienkimi strunami wykonanymi z materiałów sztucznych, takich jak ABS, PLA, PP PET czy wiele innych. Ulegają ogrzewaniu i nabierają plastyczności w podwyższonej temperaturze, co pozwala na tworzenie nawet najbardziej wymyślnych kształtów warstwa po warstwie.

Biodegradowalne filamenty

Ogromny nacisk na ekologię sprawia, że biodegradowalne materiały sztuczne są obecnie wysoko cenione. Nie mogło zabraknąć ich więc również wśród filamentów. Najbardziej rozpowszechnione wśród nich to filamenty PLA (polilaktyd), które ulegają szybkiej i łatwej biodegradacji.

Antybakteryjne

Ze względu na to, że z filamentu można wydrukować dosłownie wszystko, wiele materiałów cechuje się właściwościami antybakteryjnymi. Dzięki temu mogą być wykorzystywane na przykład do produkcji pojemników na żywność, ponieważ pomagają w podtrzymaniu jej świeżości.

Elastyczne

Zazwyczaj filament do drukarki 3D kojarzy się nam z czymś twardym, co po wystygnięciu przybiera określony kształt. Jednak na rynku dostępne są także elastyczne filamenty, które pomagają w tworzeniu przedmiotów ulegających łatwo zmianom kształtów, jak choćby rurki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak golić się bez zacięć?
Jak golić się bez zacięć?
Każdy elegancki mężczyzna powinien regularnie pozbywać się zarostu, bo dzięki temu jego twarz wygląda schludnie i estetycznie. Od gładkiej skóry […]
Co daje ubezpieczenie komunikacyjne?
Ubezpieczenia komunikacyjne to polisy związana z posiadaniem i prowadzeniem samochodu. Część z nich, takie jak OC są obowiązkowe i chronią […]
Typy lakierów, jakie warto nakładać na swoje paznokcie
Typy lakierów, jakie warto nakładać na swoje paznokcie
Obecnie na rynku jest dostępna cała masa różnych lakierów do paznokci. Część z nich jest raczej ciekawostką, którą można przetestować, […]
Ostatnie wpisy