Jak wybrać rower dla dziecka?

Zakup roweru dla dziecka – wbrew pozorom – do łatwych nie należy. Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę wzrost i masę ciała małego rowerzysty, jego wiek, możliwości fizyczne oraz umiejętności.

Na co zwracać uwagę, wybierając rower dla dziecka?

Najważniejszą kwestią, którą należy uwzględnić kupując rower dla dziecka, jest jego wzrost oraz umiejętności. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup rowerka biegowego dla dwu – trzylatka, dzięki czemu maluch uczy się utrzymywać równowagę oraz poznaje funkcjonowanie roweru. Zdobyte umiejętności przydają się w momencie, gdy dziecko rozpocznie przygodę z tradycyjnym rowerem wyposażonym w pedały. O zakupie tego typu rozwiązania warto pomyśleć, gdy dziecko ma około 1 metra wzrostu.

Jeśli maluch korzystał wcześniej z rowerka biegowego, prawdopodobnie nie będzie konieczności doposażania nowego sprzętu w boczne kółeczka, umożliwiające utrzymanie równowagi. Jednakże w sytuacji, gdy jest to pierwszy kontakt dziecka z rowerem, lepiej skorzystać z „wspomagaczy”, unikając w ten sposób niepotrzebnych nerwów i sytuacji stresowych, które mogą skutecznie zniechęcić małego człowieka do jazdy na rowerze nawet na długi czas.

Ważną kwestią w przypadku rowerów dziecięcych jest wielkość kół oraz ramy. Rozmiar kół wynosi od 12 do 26 cali, przy czym koła 12 cali dotyczą wyłącznie rowerków biegowych, czyli bez pedałów. Wielkość ramy może mieć natomiast od 11 do 16 cali. Większość rodziców wybiera rower dziecięcy 14 cali, z którego mogą korzystać dzieci od 7. roku życia, które potrafią samodzielnie korzystać z jednośladu. Warto nadmienić, że modele wyposażone w tego typu ramę mogą mieć koła 20 lub 24 cale, dzięki czemu istnieje możliwość dopasowania roweru do możliwości technicznych oraz wieku dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + dziesięć =