Maszyny pomagają ludziom od wielu lat. Pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, gdyż często pracują nieprzerwanie i szybciej. Aby jednak dobrze i długo służyły muszą być odpowiednio serwisowane. To wymaga wiedzy i doświadczenia, lecz odpowiednie traktowanie maszyny procentuje w przyszłości.
Każda maszyna posiada instrukcję obsługi, do której zawsze należy się stosować. Producent zawsze wypisuje zalecenia co do częstotliwości serwisu, wymiany poszczególnych elementów roboczych czy olei. Zaniedbanie chociażby wymiany oleju w odpowiednim czasie może skutkować poważnymi awariami – np. silnika. Zbyt długo pracujący olej ulega zużyciu i znacznie obniża wydajność i żywotność maszyny.
Oddawanie maszyn do systematycznego serwisu przynosi wiele zalet. Choć z pozoru wydaje się to droższą opcją, to wczesne wykrycie lekkich usterek i ich naprawa pozwala uniknąć dużych remontów maszyny. Dzięki temu maszyna jest w stanie dłużej pracować, a w razie konieczności drobnych napraw, czas potrzebny do przywrócenia maszynie sprawności jest mniejszy. Jednym z istotnych elementów w maszynie są pasy napędowe. Regularna kontrola pozwalająca ocenić ich stan pozwala w razie kłopotu szybko pozbyć się problemu. Najczęściej są wykonane z kauczuku, który pod wpływem czasu i pracy może stracić swoje pierwotne właściwości.
Równie ważnym elementem maszyny są łańcuchy przenośnikowe. Muszą być odpowiednio smarowane, aby działały poprawnie. Koszt wymiany uszkodzonego łańcucha nie jest wielki w porównaniu do wartości maszyny. Zarówno łańcuchy jak i pasy zużywają się stosunkowo szybko, są jednak niezbędnym elementem w maszynie. Aby w pełni wykorzystać możliwości urządzeń i zapewnić im poprawne działanie należy szkolić personel z zakresu ich obsługi. Dopuszczenie nieodpowiednio uświadomionych pracowników do pracy przy maszynie, może mieć opłakane skutki. Podstawowa znajomość zasad BHP wpływa korzystnie na bezpieczeństwo w miejscu pracy.