Co zapewnia dobrą pracę w firmie przemysłowej?

Maszyny pomagają ludziom od wielu lat. Pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, gdyż często pracują nieprzerwanie i szybciej. Aby jednak dobrze i długo służyły muszą być odpowiednio serwisowane. To wymaga wiedzy i doświadczenia, lecz odpowiednie traktowanie maszyny procentuje w przyszłości.

Czytajmy instrukcję obsługi i stosujmy się do niej

Każda maszyna posiada instrukcję obsługi, do której zawsze należy się stosować. Producent zawsze wypisuje zalecenia co do częstotliwości serwisu, wymiany poszczególnych elementów roboczych czy olei. Zaniedbanie chociażby wymiany oleju w odpowiednim czasie może skutkować poważnymi awariami – np. silnika. Zbyt długo pracujący olej ulega zużyciu i znacznie obniża wydajność i żywotność maszyny.

Regularny przegląd pozwala na wykrycie usterek

Oddawanie maszyn do systematycznego serwisu przynosi wiele zalet. Choć z pozoru wydaje się to droższą opcją, to wczesne wykrycie lekkich usterek i ich naprawa pozwala uniknąć dużych remontów maszyny. Dzięki temu maszyna jest w stanie dłużej pracować, a w razie konieczności drobnych napraw, czas potrzebny do przywrócenia maszynie sprawności jest mniejszy. Jednym z istotnych elementów w maszynie są pasy napędowe. Regularna kontrola pozwalająca ocenić ich stan pozwala w razie kłopotu szybko pozbyć się problemu. Najczęściej są wykonane z kauczuku, który pod wpływem czasu i pracy może stracić swoje pierwotne właściwości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Równie ważnym elementem maszyny są łańcuchy przenośnikowe. Muszą być odpowiednio smarowane, aby działały poprawnie. Koszt wymiany uszkodzonego łańcucha nie jest wielki w porównaniu do wartości maszyny. Zarówno łańcuchy jak i pasy zużywają się stosunkowo szybko, są jednak niezbędnym elementem w maszynie. Aby w pełni wykorzystać możliwości urządzeń i zapewnić im poprawne działanie należy szkolić personel z zakresu ich obsługi. Dopuszczenie nieodpowiednio uświadomionych pracowników do pracy przy maszynie, może mieć opłakane skutki. Podstawowa znajomość zasad BHP wpływa korzystnie na bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − trzynaście =