Projektując dom jednorodzinny lub apartament, warto wyodrębnić przestrzeń na montaż kominka. Palony w nim opał, poza dostarczeniem ciepła, gwarantuje przyjemne doznania dla użytkowników. Urok ten nabiera siły podczas długich, jesiennych wieczorów, które za sprawą strzelającego drewna i zapachu działają odprężająco. Zastosowanie odpowiedniego opału sprawia, że kominek staje się ekologicznym źródłem energii.
Podstawowym opałem do kominka jest naturalne drewno. Istnieje szereg czynników, które wpływają na proces spalania i emitowane do środowiska substancje. Pierwszym z nim jest rodzaj zastosowanego drewna. Producenci rekomendują drzewa liściaste, które ze względu na swoje właściwości, palą się długo i dostarczają odpowiednią ilość energii, pod warunkiem zachowania wskazanego poziomu wilgotności. Powinien oscylować w zakresie od 10 do 20 procent. Odpowiednio wysuszone drewno można zakupić w składach drewna, podobnie jak pellet hurt, a więc od razu w większej ilości.
Alternatywą dla zwykłego drewna jest brykiet kominkowy. Wykazuje większą kaloryczność, co pozwala na wydajniejsze ogrzanie pomieszczenia i mniejsze zużycie. Orientując się w cenach ekogroszku na zimę, warto zapytać sprzedawcę o ten produkt. Do jego produkcji zużywa się wyłącznie drewno, przez co nie zawiera toksycznych związków wydzielanych do środowiska w wyniku spalania. Sprzedawany brykiet jest estetycznie zapakowany, co gwarantuje odpowiedni poziom wysuszenia i względną czystość w mieszkaniu. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że po brykiecie nie zostaje popiół w palenisku.