Czy wiesz, jak wygląda praca lekarza książek? Nieco już zapomniany zawód introligatora przeżywa renesans na fali zafascynowania stylem vintage oraz rzemiosłem tradycyjnym. Specjalista nie zajmuje się tylko oprawą i naprawą zabytkowych woluminów, jego umiejętności obejmują zdecydowanie większy i warty poznania zakres.
Introligatorstwo jest częścią przemysłu poligraficznego. Obowiązki na tym stanowisku obejmują proces przygotowania druku do etapu oprawy, a także samą czynność oprawiania i zdobienia książek oraz innych wydawnictw. Łączy on zadrukowane arkusze z okładką, przycina do pożądanej wielkości, składa je i skuwa (do tego celu przeważnie używa się kleju, nici lub nawet drutów). Choć to zadanie wydaje się łatwe, to wymaga wprawy i ćwiczeń.
Obecnie warsztat introligatora stanowią zarówno narzędzia ręczne jak i te sterowane komputerowo. Pomagają one wykonywać pracę szybciej oraz z większą precyzją. Renowacja i opieka nad starymi, zabytkowymi woluminami należy do zadań najlepszych profesjonalistów wśród introligatorów, ze względu na trudność i konieczność posiadania dużego doświadczenia.
Nieco inną specjalność ma introligator galanteryjny. Jego praca też jest związana z papierem, jednak zajmuje się jego bardziej artystycznym wykorzystaniem i oprócz opraw książek, w jego ofercie znajdują się też ozdobne pudełka i etui. Jeśli chcesz mieć pewność, że oprawą Twojej książki zajmie się specjalista, nie wahaj się i powierz to zadanie profesjonalistom z https://www.totem.com.pl/. Najwyższa jakość i przywiązanie do piękna to ich znak rozpoznawczy.