Introligator – na czym polega jego praca?

Czy wiesz, jak wygląda praca lekarza książek? Nieco już zapomniany zawód introligatora przeżywa renesans na fali zafascynowania stylem vintage oraz rzemiosłem tradycyjnym. Specjalista nie zajmuje się tylko oprawą i naprawą zabytkowych woluminów, jego umiejętności obejmują zdecydowanie większy i warty poznania zakres.

Fachowiec od książek

Introligatorstwo jest częścią przemysłu poligraficznego. Obowiązki na tym stanowisku obejmują proces przygotowania druku do etapu oprawy, a także samą czynność oprawiania i zdobienia książek oraz innych wydawnictw. Łączy on zadrukowane arkusze z okładką, przycina do pożądanej wielkości, składa je i skuwa (do tego celu przeważnie używa się kleju, nici lub nawet drutów). Choć to zadanie wydaje się łatwe, to wymaga wprawy i ćwiczeń.

Obecnie warsztat introligatora stanowią zarówno narzędzia ręczne jak i te sterowane komputerowo. Pomagają one wykonywać pracę szybciej oraz z większą precyzją. Renowacja i opieka nad starymi, zabytkowymi woluminami należy do zadań najlepszych profesjonalistów wśród introligatorów, ze względu na trudność i konieczność posiadania dużego doświadczenia.

Nieco inną specjalność ma introligator galanteryjny. Jego praca też jest związana z papierem, jednak zajmuje się jego bardziej artystycznym wykorzystaniem i oprócz opraw książek, w jego ofercie znajdują się też ozdobne pudełka i etui. Jeśli chcesz mieć pewność, że oprawą Twojej książki zajmie się specjalista, nie wahaj się i powierz to zadanie profesjonalistom z https://www.totem.com.pl/. Najwyższa jakość i przywiązanie do piękna to ich znak rozpoznawczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × cztery =