Jak pomóc dziecku rozpocząć przygodę z literami?

W życiu każdego rodzica nadchodzi taki moment, gdy musi pomóc dziecku w nauce czytania. Warto przy tym pamiętać, że każdy maluch jest inny i niektóre z nich znacznie częściej wykazują chęć do poznawania liter. Wtedy warto zastanowić się, jak pomóc maluchowi w zdobywaniu tej ważnej umiejętności. Istnieje wiele pomocnych metod, które mogą skutecznie wesprzeć proces nauki czytania.

Popularne metody nauki czytania

Jedną z popularnych metod, dzięki której naukę czytania można rozpocząć już na wczesnym etapie życia. Została ona opracowana przez Glenna Domana już jakieś 500 lat temu, a jej polską wersję o nazwie Cudowne Dziecko przygotowała Aneta Czerska, która z wykształcenia jest pedagogiem i specjalistą rozwoju dziecka. Głównym założeniem tej metody jest to, że maluch ogląda całe wyrazy niczym obrazy i na tej podstawie poznaje ich znaczenie. Są to zarówno pojedyncze słowa, jak i krótkie zdania, których skomplikowanie zależy od wieku dziecka. W polskiej wersji istnieją dwa zestawy do nauki czytania tą metodą, które zawierają karty z wyrazami i zdaniami, książeczki oraz gry.

Kolejna metoda, zwana symultaniczno – sekwencyjną lub też krakowską, została opracowana przez profesor Jagodę Cieszyńską. Jej główne założenie opiera się na nauce czytania sylabami, która według badań jest zdecydowanie łatwiejsza niż ta uwzględniająca same głoski. Chociaż początkowo metoda ta była skierowana do dzieci z zaburzeniami, to jest ona skuteczna dla wszystkich maluchów. W pracy na podstawie tego systemu pomagają czytanki sylabowe, które są kolorowymi książeczkami z rysunkami. Poszczególne sylaby są zaznaczone innymi kolorami, dzięki czemu od razu widzimy, jak długie jest dane słowo.

Metoda Dobrego Startu to kolejna propozycja, która skutecznie ułatwia naukę czytania już od najmłodszych lat. Jej głównym założeniem jest aktywna praca z dziećmi, na którą składają się takie elementy jak motoryka, słuch oraz wzrok. Tylko to połączenie sprawia, że dziecko rozwija się całościowo i łatwiej jest mu przyswoić nowe głoski i sylaby. Metoda została opracowana przez profesor Martę Bogdanowicz, która zainspirowała się podobnym systemem praktykowanym we Francji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − siedem =