Cięcie należy rozumieć jako pokonanie spójności danego materiału. W ostatnim czasie coraz bardziej pożądaną usługą okazuje się być cięcie z wykorzystaniem lasera, a więc metoda o charakterze termicznym. Znajduje ona zastosowanie w wielu różnych branżach, w tym między innymi w budownictwie, a jej efekty zawsze są wysoce zadowalające.
Lista materiałów, do których cięcia nadaje się wspomniany laser, jest naprawdę długa i zawiera również takie materiały, które cięte manualnie lub mechanicznie mogą sprawiać wiele kłopotu.
Mowa tu zwłaszcza o metalu, jednak poza nim laser doskonale radzi sobie też między innymi z drewnem, plastikiem i tkaninami. Nie straszna jest mu również stal nierdzewna oraz kamień. Urządzenia, które wyposażone zostały właśnie w laser, dobrze sprawdzają się także podczas cięcia szkła, skóry, a nawet żywności. Jak więc widać, możliwości wykorzystania takiego urządzenia są niemal nieograniczone.
Jeśli o cięciu laserem mowa, to warto wspomnieć, że istnieją różne metody wykonywania tego zabiegu, których zastosowanie zależne jest od materiału mu poddawanego. I tak na przykład cięcie przez odparowanie doskonale sprawdzi się między innymi w przypadku wybranych tworzyw sztucznych i drewna.
Z kolei do cięcia metali najczęściej wykorzystywana jest metoda polegająca na topieniu i wydmuchiwaniu oraz ta, której podstawą jest wypalanie materiału (jednocześnie to właśnie ona jest obecnie najbardziej popularna). Natomiast generowanie pęknięć termicznych to sposób doskonale nadający się do cięcia materiałów kruchych.
Tekst przygotowany we współpracy z firmą Valor.