Jakie materiały można ciąć laserem?
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie materiały można ciąć laserem?

Cięcie należy rozumieć jako pokonanie spójności danego materiału. W ostatnim czasie coraz bardziej pożądaną usługą okazuje się być cięcie z wykorzystaniem lasera, a więc metoda o charakterze termicznym. Znajduje ona zastosowanie w wielu różnych branżach, w tym między innymi w budownictwie, a jej efekty zawsze są wysoce zadowalające.

Lista materiałów, do których cięcia nadaje się wspomniany laser, jest naprawdę długa i zawiera również takie materiały, które cięte manualnie lub mechanicznie mogą sprawiać wiele kłopotu.

Mowa tu zwłaszcza o metalu, jednak poza nim laser doskonale radzi sobie też między innymi z drewnem, plastikiem i tkaninami. Nie straszna jest mu również stal nierdzewna oraz kamień. Urządzenia, które wyposażone zostały właśnie w laser, dobrze sprawdzają się także podczas cięcia szkła, skóry, a nawet żywności. Jak więc widać, możliwości wykorzystania takiego urządzenia są niemal nieograniczone.

Materiał a metoda cięcia

Jeśli o cięciu laserem mowa, to warto wspomnieć, że istnieją różne metody wykonywania tego zabiegu, których zastosowanie zależne jest od materiału mu poddawanego. I tak na przykład cięcie przez odparowanie doskonale sprawdzi się między innymi w przypadku wybranych tworzyw sztucznych i drewna.

Z kolei do cięcia metali najczęściej wykorzystywana jest metoda polegająca na topieniu i wydmuchiwaniu oraz ta, której podstawą jest wypalanie materiału (jednocześnie to właśnie ona jest obecnie najbardziej popularna). Natomiast generowanie pęknięć termicznych to sposób doskonale nadający się do cięcia materiałów kruchych.

Tekst przygotowany we współpracy z firmą Valor.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rodzaje oprogramowania z którego korzystają firmy na co dzień
Rodzaje oprogramowania z którego korzystają firmy na co dzień
Oprogramowanie jest podstawą każdej firmy. Jest używane we wszystkich branżach, od bankowości po handel detaliczny, ubezpieczenia, opiekę zdrowotną i wiele […]
Dlaczego podczas remontu warto inwestować w solidne materiały wykończeniowe?
Dlaczego podczas remontu warto inwestować w solidne materiały wykończeniowe?
Remont często wiąże się dla nas ze sporymi wydatkami. Z tego powodu wiele osób chciałoby poszukać oszczędności. Jednym z pomysłów, […]
Dobra odzież medyczna – jaka powinna być?
Dobra odzież medyczna – jaka powinna być?
Praca pielęgniarek czy lekarzy jest niezwykle wymagająca i często odbywa się w trudnych warunkach. Szpitale, przychodnie i gabinety co prawda […]
Ostatnie wpisy