Co to są i jak działają podsłuchy GSM?

Obecnie wśród urządzeń szpiegowskich największą popularnością cieszą się podsłuchy GSM. Są to specjalne nadajniki zdolne do przekazywania dźwięku na dużą odległość (nawet do innego kraju), działające na bardzo podobnej zasadzie jak tradycyjne telefony komórkowe. Ich wyróżnikiem na tle innych podobnych sprzętów jest jednak nieograniczony zasięg. Tego rodzaju rozwiązania posiada w swojej ofercie niemal każdy stacjonarny i internetowy sklep z akcesoriami detektywistycznymi.

Odległość nie stanowi już żadnego problemu

Zasada działania wszystkich podsłuchów GSM jest dosyć prosta. Wystarczy bowiem włożyć do takiego urządzenia kartę SIM lub normalną kartę dowolnego operatora, a następnie zadzwonić na jej numer. Podsłuch zadziała wówczas automatycznie i od razu usłyszymy wszelkie głosy z otoczenia. Oczywiście nie musimy się martwić, że w jakikolwiek sposób zdradzi on swoją obecność. Co istotne, koszty takiego rozwiązania są zazwyczaj całkowicie zerowe, a jedynie w niektórych przypadkach oscylują w granicach zaledwie kilku złotych miesięcznie, dodawanych do abonamentu. Dodajmy, że podsłuchy GSM to odrębne i w pełni niezależne urządzenia, które pozwalają zbierać czysty dźwięk z otoczenia, natomiast nie są zdolne do przechwytywania rozmów telefonicznych.

Mogą za to z powodzeniem reagować na głos i wysyłać nam powiadomienie o tym, ze jakaś osoba rozpoczęła rozmowę z inną. Wykrycie i zlokalizowanie omawianego sprzętu jest mocno utrudnione, ponieważ działa on na zasadzie tzw. cyfrowych danych pakietowych GSM. A zatem dokonać tego mogą jedynie specjalne detektory, zazwyczaj bardzo drogie i niedostępne dla zwykłego Kowalskiego.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem Nexus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × 4 =