W jakie akcesoria religijne powinna być wyposażona każda osoba wierząca?

Każdy człowiek znajduje właściwy sposób na wyrażanie swojej wiary i przekonań. W kulturze chrześcijańskiej przyjęło się, że robimy to za pomocą różnego rodzaju przedmiotów, które nosimy przy sobie lub ozdabiamy nimi nasze domy, samochody czy miejsca pracy. Dewocjonalia – bo o nich mowa – pełnią funkcję swoistego znaku rozpoznawczego dla innych osób wierzących. Pozwalają także swoim właścicielom umacniać się w wierze i pogłębiać swoją więź z Bogiem. 

Niezbędnik każdego chrześcijanina

Wydaje się, że najbardziej powszechnymi dewocjonaliami są różnego rodzaju medaliki i krzyżyki, noszone na rzemykach bądź łańcuszkach. Tego typu rzeczy, oprócz waloru religijnego, mają też wymiar estetyczny. Można zaopatrzyć się w medalik z podobizną Matki Bożej, jeżeli Jej kult jest ważny w czyimś życiu. Najczęściej są one wybierane przez kobiety. Mężczyźni z kolei zdecydowanie częściej wybierają krzyże, które mogą zawiesić na nieco grubszych łańcuszkach. 

Kolejnym elementem chrześcijańskiego niezbędnika jest bez wątpienia różaniec. Również w tym zakresie można wybierać z szerokiego wachlarza kolorów, stylów i rozmiarów. Poczynając od dziesiątków, które można nosić na palcu, przez bransolety, po pięknie zdobione różańce misyjne czy papieskie. Różaniec jest również często zawieszany we wnętrzu samochodów. Tutaj również często spotyka się podobizny świętego Krzysztofa. 

Jeżeli chodzi o dewocjonalia, które umieszcza się w domostwach to wybór jest ogromny. Najpopularniejsze są z pewnością obrazy, które mogą być dopasowane nawet do bardzo nowoczesnych wnętrz. Podobnie ma się sprawa z krzyżami na ściany. Oprócz tego można także zaopatrzyć się w święte obrazki z modlitwami, książeczki, modlitewniki i śpiewniki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + trzynaście =