Kasacja pojazdów – jak prawidłowo ją przeprowadzić?

Pojazdy różnego typu mogą nam służyć przez wiele lat. W końcu przychodzi jednak moment, w którym ich dalsza eksploatacja jest zwyczajnie nieopłacalna, lub ich stan techniczny nie pozwala na to, aby móc z nich korzystać. Wtedy decydujemy się pozbyć naszego samochodu, czy też motocykla, oddając go do kasacji. Jak prawidłowo przeprowadzić taki proces?

Jak dokonać kasacji samochodu?

Pierwszą czynnością jest oczywiście dostarczenie samego pojazdu do punktu kasacji. Aby móc następnie przeprowadzić jego złomowanie, koniecznie musimy zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz kilka innych niezbędnych dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający dane pojazdu, wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej, o ile pojazd był zarejestrowany na firmę, a także upoważnienie do kasacji. Następnie przedstawiciel firmy wydaje nam, jako właścicielowi, zaświadczenie o przyjęciu auta do kasacji. W tym momencie dokumentacja związana z samochodem w postaci tablicy i dowodu rejestracyjnego oraz karta pojazdu, zostają unieważnione. Otrzymujemy wówczas odpowiedni protokół, który w dalszej kolejności będzie nam potrzebny do wyrejestrowania pojazdu, a także wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej OC.

W ostatnim etapie musimy odwiedzić wydział komunikacji urzędu miasta lub gminy, zabierając ze sobą wszystkie wymienione dokumenty i składamy tam wniosek o wspomniane już wyrejestrowanie pojazdu. Co ważne, według prawa musimy to zrobić w terminie do 30 dni od otrzymania protokołu. Tak właśnie odbywa się kasacja pojazdów przeprowadzona w sposób rzetelny i zgodny z wszelkimi przepisami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + 17 =