Części, które wpływają na komfort jazdy rowerem

Komfortowa jazda rowerem to istotna kwestia, na której zależy nie tylko profesjonalnym kolarzom, ale także amatorom uprawiającym ten sport dla przyjemności. Dlatego też należy pamiętać o tym, aby wszystkie części i podzespoły były odpowiednio dobrane i działały bez zarzutu. Warto zadbać m.in. o dobrą amortyzację, właściwą wysokość kierownicy czy wygodne siodełko. Jeśli poruszamy się zazwyczaj po twardym terenie (szosa, ubita droga leśna itd.), to koniecznie postawmy na specjalne korby szosowe zamiast tradycyjnych. 

Ogromne znaczenie mają zwłaszcza koła, ale nie tylko

Rower składa się z wielu części i podzespołów w różnym stopniu odpowiadających za komfort jazdy. Duże znaczenie ma oczywiście siodełko, które powinno być doskonale wyprofilowane, a przede wszystkim wygodne i ustawione na optymalnej wysokości. Nie można też zapomnieć o rozmiarze ramy – musi być ona idealnie dopasowana do wymiarów naszego ciała. Tak samo istotne jest dobranie kół o właściwym rozmiarze. W przypadku większości osób sprawdzą się standardowe koła 28 cali, choć niektórzy będą potrzebowali konstrukcji o większej lub mniejszej średnicy. Jeśli mowa o kołach, to nie można oczywiście nie wspomnieć o oponach.

Dobrze dobrane gwarantują bowiem solidną przyczepność do podłoża i nie sprawiają żadnych problemów podczas jazdy. Modele grubsze o wysokim bieżnikach znakomicie sprawdzą się w trudnych terenie leśnym, natomiast cieńsze i gładkie poradzą sobie przede wszystkim na mieście i na dłuższych trasach po twardej nawierzchni (mniej hałasują i pozwalają osiągnąć większą prędkość). Inne elementy wpływające na komfort jazdy to m.in. amortyzatory (najlepiej z opcją blokady), łańcuch (smarowanie to podstawa) oraz kierownica (zadbajmy o jej właściwy rozstaw). W razie potrzeby dużo części można bez problemu kupić w internecie na https://virtualbike.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 4 =