Leki należy przechowywać starannie, aby upewnić się, że są one przechowywane z dala od ciepła, światła i wilgoci.
Leki należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza , a najlepiej w temperaturze od 15 do 20 stopni Celsjusza. Jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie lub masz problemy z utrzymaniem chłodnego domu w niektórych porach roku, zapytaj farmaceutę, jak najlepiej przechowywać leki. Najlepiej sprawdzą się do tego opakowania farmaceutyczne, ponieważ są ono przeznaczone do przechowywania leków w stanie chłodnym i suchym.
Oto kilka czynników na które powinieneś uważać:
Ciepło może wpływać zarówno na skuteczność leku, jak i na jego bezpieczeństwo. Ciepło może spowodować, że niektóre leki rozpadną się i staną się mniej skuteczne lub nawet szkodliwe. Leków nigdy nie należy pozostawiać w bezpośrednim świetle słonecznym lub na kaloryferze.
Światło może również wpływać na niektóre leki, powodując utratę ich mocy lub zmianę koloru. Niektórych leków nie należy przechowywać w miejscach, gdzie będą narażone na działanie światła, ponieważ może to spowodować, że nie będą działać prawidłowo. Farmaceuta poinformuje Cię, czy któryś z Twoich leków wymaga specjalnych warunków przechowywania.
Wilgoć jest kolejnym wrogiem przechowywania leków i może powodować sklejanie się tabletek, utrudniając ich rozpuszczanie podczas przyjmowania doustnego. Płynne leki mogą zostać skażone bakteriami, które mogą wywołać chorobę, jeśli zostaną wchłonięte do krwiobiegu przez otwarte skaleczenie lub ranę (np. bolące usta).