Czy olej kokosowy jest zdrowy?

W ostatnim czasie olej kokosowy stał się bardzo popularny, ponieważ o jego zaletach oraz dobroczynnym wpływie na zdrowie można było nie tylko usłyszeć w wielu programach telewizyjnych, ale również pisano o tym w licznych gazetach. Czy olej kokosowy jest jednak zdrowy?

Szkodliwe związki

Olej kokosowy zyskał wielu zwolenników z uwagi na swoje właściwości, ponieważ nadaje się idealnie zarówno do smażenia, jak i do pieczenia wielu potraw. Niestety niewiele osób ma świadomość tego, iż w składzie oleju kokosowego znajduje się mieszanina nasyconych kwasów tłuszczowych, które niestety nie wpływają zbyt korzystnie na zdrowie. Kwasy te sprzyjają bowiem rozwojowi miażdżycy, jednak równie ważne jest to, iż w odróżnieniu od cennych dla zdrowia kwasów nienasyconych mogą być syntetyzowane w organizmie, przez co nie trzeba ich dostarczać organizmowi.

Właściwości odchudzające?

Osoby, które są na diecie odchudzającej, zachwalają olej kokosowy, ponieważ przyjęło się, iż pomaga on zrzucić zbędne kilogramy. Czy faktycznie tak jest? Prawa jest taka, iż kaloryczność wszystkich tłuszczy roślinnych jest na bardzo zbliżonym poziomie, przez co w zasadzie każdy tłuszcz wpływa tak samo na wagę. Warto przy tym podkreślić fakt, iż dieta osób, które uważają, iż olej kokosowy pobudza przemianę materii, a także zapobiega osadzaniu się go w organizmie, z reguły uboga jest w tłuszcze zwierzęce, natomiast dominują w niej zdrowe produkty spożywcze. Z tego też względu mają oni błędne przeświadczenie o tym, iż to właśnie olej kokosowy przyczynia się do procesu odchudzania.

Jeden komentarz

  1. JA STOSUJĘ OLEJ KOKOSOWY OD KILKU LAT I CZUJĘ SIĘ BARDZO DOBRZE, DLA MNIE BYŁ ,JEST I BĘDZIE ZDROWY 🙂 ALE WIADOMKA, NIE DZIAŁA NA KAŻDEGO TAK SAMO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × trzy =