Jak prawidłowo zadbać o stan techniczny swojego pojazdu?
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak prawidłowo zadbać o stan techniczny swojego pojazdu?

Dobry stan techniczny samochodu gwarantuje najwyższy komfort jazdy. A przede wszystkim jest ważny dla bezpieczeństwa kierowcy oraz wszystkich uczestników ruchu drogowego. Żeby mieć pewność, że wszystko z autem jest tak, jak powinno być, należy stosować się do kilku uniwersalnych zasad. Oto one.

Regularna wymiana płynów

Podczas codziennego korzystania z samochodu należy kontrolować ilość płynów, a także na bieżąco je uzupełniać. Jest to stosunkowo proste, ponieważ wystarczy tylko spojrzeć na pojemniki, żeby zobaczyć ile cieczy się w nich znajduje. Inaczej jest tylko w przypadku oleju – podczas jego wymiany trzeba użyć miernika (pamiętaj, żeby wcześniej przetrzeć go szmatką).

Przyjęło się też, że płyn hamulcowy wymienia się co 2 lata, płyn chłodniczy co 5 lat, zaś olej z filtrem raz w roku. Wycieraczki zawsze wtedy, kiedy zaczynają zamazywać szyby, ale nie rzadziej niż co 2 lata. Wszystkie te kwestie, to absolutne podstawy, których powinien być świadomy każdy kierowca.

Ciśnienie w oponach i pielęgnacja

Odpowiednie ciśnienie w kołach, to sprawa o której często się zapomina – chyba, że w oponie pojawił się ewidentny „flak”. To błąd, który tak naprawdę może kosztować życie. Ciśnienie należy bowiem sprawdzać przynajmniej dwa razy w roku oraz za każdym razem, kiedy wybierasz się w dłuższą podróż. Nie można także zapominać o dbaniu o wygląd samochodu. Regularne mycie odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi, odkurzanie wewnątrz oraz zwracanie uwagi na ogólną czystość sprawi, że podróż autem będzie o wiele bardziej komfortowa (może to też podnieść wartość samochodu w przyszłości, kiedy będziesz chciał go sprzedać).

Nie zapomnij o przeglądach!

Udajesz się do mechanika tylko wtedy, kiedy z samochodem dzieje się coś złego? Jest to dość ryzykowne, samochód można bowiem pod tym względem porównać do ludzkiego zdrowia – poważne dolegliwości często pojawiają się dopiero, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Najlepiej udawać się więc na regularne przeglądy do zaufanego fachowca, w Poznaniu może to być np. http://www.prostauto.pl. Wtedy będziesz mieć gwarancję dobrego stanu auta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak poprawnie wykonać sterylizację narzędzi kosmetycznych?
Jak poprawnie wykonać sterylizację narzędzi kosmetycznych?
Narzędzia kosmetyczne zaliczyć można do trzech grup. Do pierwszej grupy należą narzędzia wysokiego ryzyka zakażenia, które mają kontakt z krwią […]
Jaką pościel nabyć do łóżka, aby nie było nam zimno?
W okresie późnojesiennym i zimowym temperatura w pomieszczeniach domowych nocą często spada poniżej 18 stopni Celsjusza, a takie warunki z […]
Co to jest psychoterapia poznawczo-behawioralna?
Co to jest psychoterapia poznawczo-behawioralna?
Psychoterapia poznawczo-behawioralna to metoda stworzona z myślą o leczeniu osób cierpiących na depresję. Szybko jednak okazało się, że jej stosowanie […]
Ostatnie wpisy