Jak prawidłowo zadbać o stan techniczny swojego pojazdu?

Dobry stan techniczny samochodu gwarantuje najwyższy komfort jazdy. A przede wszystkim jest ważny dla bezpieczeństwa kierowcy oraz wszystkich uczestników ruchu drogowego. Żeby mieć pewność, że wszystko z autem jest tak, jak powinno być, należy stosować się do kilku uniwersalnych zasad. Oto one.

Regularna wymiana płynów

Podczas codziennego korzystania z samochodu należy kontrolować ilość płynów, a także na bieżąco je uzupełniać. Jest to stosunkowo proste, ponieważ wystarczy tylko spojrzeć na pojemniki, żeby zobaczyć ile cieczy się w nich znajduje. Inaczej jest tylko w przypadku oleju – podczas jego wymiany trzeba użyć miernika (pamiętaj, żeby wcześniej przetrzeć go szmatką).

Przyjęło się też, że płyn hamulcowy wymienia się co 2 lata, płyn chłodniczy co 5 lat, zaś olej z filtrem raz w roku. Wycieraczki zawsze wtedy, kiedy zaczynają zamazywać szyby, ale nie rzadziej niż co 2 lata. Wszystkie te kwestie, to absolutne podstawy, których powinien być świadomy każdy kierowca.

Ciśnienie w oponach i pielęgnacja

Odpowiednie ciśnienie w kołach, to sprawa o której często się zapomina – chyba, że w oponie pojawił się ewidentny „flak”. To błąd, który tak naprawdę może kosztować życie. Ciśnienie należy bowiem sprawdzać przynajmniej dwa razy w roku oraz za każdym razem, kiedy wybierasz się w dłuższą podróż. Nie można także zapominać o dbaniu o wygląd samochodu. Regularne mycie odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi, odkurzanie wewnątrz oraz zwracanie uwagi na ogólną czystość sprawi, że podróż autem będzie o wiele bardziej komfortowa (może to też podnieść wartość samochodu w przyszłości, kiedy będziesz chciał go sprzedać).

Nie zapomnij o przeglądach!

Udajesz się do mechanika tylko wtedy, kiedy z samochodem dzieje się coś złego? Jest to dość ryzykowne, samochód można bowiem pod tym względem porównać do ludzkiego zdrowia – poważne dolegliwości często pojawiają się dopiero, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Najlepiej udawać się więc na regularne przeglądy do zaufanego fachowca, w Poznaniu może to być np. http://www.prostauto.pl. Wtedy będziesz mieć gwarancję dobrego stanu auta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwanaście + 6 =