Mleko w proszku – jak powstaje?
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mleko w proszku – jak powstaje?

Co to jest?

Mleko w proszku jest wytwarzane przez mielenie, suszenie i prasowanie mleka pełnego. 

Mleko w proszku polski producent jest wytwarzane poprzez suszenie płynnej postaci mleka. Aby zrobić mleko w proszku, bierze się świeże mleko i pasteryzuje je poprzez podgrzewanie. Następnie suszy się podgrzany płyn na drobny proszek, który przypomina śnieg.

Rozpylanie

– Suszenie rozpyłowe – Metoda ta wykorzystuje powietrze pod wysokim ciśnieniem do rozbicia cieczy na drobne kropelki, które następnie są suszone i wdmuchiwane do komory chłodzącej. Proces ten odbywa się w wysokiej temperaturze i nie powoduje uszkodzenia witamin i minerałów w mleku.

– Liofilizacja – Metoda ta polega na zamrożeniu płynu w bardzo niskiej temperaturze, a następnie zastosowaniu ciśnienia próżniowego w celu oddzielenia całej wilgoci od zamrożonych cząstek, tak aby pozostał jedynie czysty proszek. 

Z jakiego mleka jest wytwarzane?

Mleko w proszku może być produkowane z mleka krowiego, koziego lub sojowego. Jest to wygodny sposób na przechowywanie bogatych w składniki odżywcze dobroci świeżego mleka do późniejszego wykorzystania. Może być używane do gotowania i pieczenia, jak również do mieszania z wodą do picia. Występuje również w różnych smakach, takich jak czekoladowy i truskawkowy, ponieważ zostało posłodzone cukrem.

Przechowywanie

Mleko w proszku może być przechowywane do dwóch lat, jeśli jest prawidłowo przechowywane w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Okres przydatności do spożycia zależy od tego, jak zostało przetworzone, ile pozostało w nim wilgoci (im więcej wilgoci, tym krótszy okres przydatności do spożycia), ile dodano cukru lub środków aromatyzujących (środki aromatyzujące skrócą okres przydatności do spożycia), czy dodano konserwantów (konserwanty wydłużą okres przydatności do spożycia) i czy dodano inne składniki (inne składniki mogą wpłynąć na okres przydatności do spożycia).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie można odbyć szkolenie z deratyzacji?
Deratyzacja to inaczej zwalczenie gryzoni za pomocą metod chemicznych, biologicznych albo mechanicznych. Zgodnie z prawem każdy właściciel posesji ma obowiązek […]
Co można kupić w sklepie drogowym?
Co można kupić w sklepie drogowym?
Uczestnicy ruchu drogowego mogą spotkać wiele elementów drogi, które mają za zadanie zadbać o ich bezpieczeństwo. Zauważyć mogą oni urządzenia […]
Zmiana szkieł na mocniejsze – kiedy i jak często należy wymieniać okulary?
Zmiana szkieł na mocniejsze – kiedy i jak często należy wymieniać okulary?
Obecnie coraz więcej osób nosi okulary. Dzieje się tak dlatego, że wielu z nas spędza sporo czasu przed różnymi ekranami. […]
Ostatnie wpisy