Psycholog to specjalista, którego kompetencje często mylone są z tymi należącymi do psychiatry lub psychoterapeuty. Tymczasem każdy z nich jest odrębnym zawodem, który rządzi się własnymi prawami i działa według ściśle określonych zasad. Np. psycholog może zasugerować małżonkom lub partnerom rozwiązanie, jakim jest terapia dla par Poznań jest miastem, gdzie taką pomoc można znaleźć. Tymczasem to psychoterapeuta posiada uprawnienia, wykształcenie oraz doświadczenie, by przeprowadzić taki rodzaj leczenia.
Czym zatem zajmuje się psycholog? To oczywiście zależy od jego specjalizacji, które mogą być naprawdę bardzo szerokie. Mamy specjalistów w zakresie psychologii klinicznej, biznesu, dietetyki, transportu, kryminalistyki i wielu innych. Każdy z nich, otrzymując jednak tytuł magistra posiada pewien zakres uprawnień, które są wspólne.
Przede wszystkim psycholog posiada uprawnienia do diagnozy. Może przeprowadzać testy psychologiczne, interpretować je oraz wysuwać na ich podstawie wnioski. Drugim aspektem diagnozy jest wywiad połączony z obserwacją, które dają wspólnie pełny obraz stanu psychicznego pacjenta lub badanej funkcji (zachowania, aspekt poznawczy, emocjonalny). Przeprowadza je zarówno psycholog dziecięcy w Poznaniu, jak i diagnosta osób dorosłych. Ten specjalista może również prowadzić interwencję w kryzysowych sytuacjach. Wspierać w nich, doradzać lub pomagać szukać rozwiązań. Może również opracowywać i wdrażać plany naprawcze w ośrodkach resocjalizacyjnych, zakładach karnych czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych.