Co musi mieć właściciel sklepu?

Prowadzenie własnego sklepu wiąże się z różnymi aspektami. Jest to działalność gospodarcza, w której należy w sposób rzetelny prowadzić rachunki. Kontrolowanie wydatków pozwala wykryć wszystkie nieprawidłowości w finansach firmy. Najlepszą metodą jest codzienne zamykanie kasy, gdzie zlicza się stan kasy. Ta metoda pozwala w pewien sposób przeciwdziałać oszustwom ze strony pracowników.

Większa kontrola podczas inwentaryzacji

Raz na jakiś czas potrzebna jest inwentaryzacja. Pozwala ocenić stany magazynowe w sklepie, porównać ze stanami wynikającymi z dokumentów. Duże braki w towarze są niepokojące i powinny być sygnałem dla właściciela, że coś w firmie dzieje się niedobrego. Najczęściej inwentaryzację przeprowadza się ręcznie – jest to tzw spis z natury. Często robi się to w nocy, w niedzielę lub poza godzinami otwarcia sklepu.

Jeśli proces jest przeprowadzany w trakcie godzin otwarcia, sklep musi być zamknięty dla klientów. Aby sprawnie przeprowadzić inwentaryzację używa się specjalnych  urządzeń (chodzi o inwentaryzatory) – towary są zliczane poprzez skanowanie kodu kreskowego. Dzięki temu proces przebiega dużo szybciej i dokładniej. W przypadku spisu z natury należy uwzględnić błąd ludzki.

Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Jeśli przedsiębiorca sprzedaje towary tylko i wyłącznie na rzecz Firm lub organów administracji państwowej i samorządowej nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Jeśli jednak jego klientami są osoby fizyczne musi zaopatrzyć się w takie urządzenie. Warto zakupić dobrej jakości kasę fiskalną, która będzie prosta i przyjemna w obsłudze. Przykładem takich urządzeń są kasy Posnet, które mają wielu swoich zwolenników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 13 =