Co to jest badanie KTG?

KTG to badanie, które dobrze znają młode mamy. Kardiotokografia jest bowiem wykonywana pod koniec każdej ciąży, a w przypadkach szczególnych nawet już po 25. tygodniu. Polega ono na rejestrowaniu czynności serca dziecka (kardiografia), przy jednoczesnym kontrolowaniu czynności skurczy macicy (tokografia).

Kardiotokografia może być przeprowadzana na dwa sposoby:

– monitorowanie zewnętrzne – jest to stosowane częściej badanie nieinwazyjne i bezbolesne, polega na umieszczeniu na brzuchu przyszłej mamy dwóch pasów z czujnikami. Jeden z nich informuje o uderzeniach serduszka dziecka, natomiast drugi mierzy skurcze macicy. Takie badanie trwa przeważnie 30-40 minut, czasem może być przedłużone. W razie konieczności można jeszcze wykonać tzw. „test stresowy” – wtedy pacjentce podawana jest oksytocyna, która powoduje skurcze macicy;

– monitorowanie wewnętrzne – daje dokładniejsze wyniki, ale też jest to badanie inwazyjne. W tym przypadku elektroda informująca o pracy serduszka dziecka jest umieszczana (poprzez szyjkę macicy) na główce malucha. Warunkiem wykonania KTG metodą wewnętrzną jest rozwarcie 1-2 cm oraz pęknięcie błon płodowych.

KTG wykonywane jest każdej kobiecie ciężarnej. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i jest pojedyncza – badanie wykonywane jest po 37. tygodniu. Jeżeli ciąża jest mnoga lub zagrożona – KTG może być wykonywane regularnie po 25. tygodniu. Za pomocą badania KTG można zdiagnozować ewentualne niedotlenienie lub zakażenie wewnątrzmaciczne. Warto pamiętać, że zapis informujący o dobrym stanie malucha jest zawsze prawdziwy, natomiast ten wskazujący na nieprawidłowości może być fałszywy (np. ze względu na nieprawidłową pozycję ciała pacjentki podczas badania).

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 8 =