Funkcjonalny dom dla całej rodziny – jak tego dokonać?
Dom
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Funkcjonalny dom dla całej rodziny – jak tego dokonać?

Funkcjonalny dom to marzenie niejednej rodziny. Wiele osób woli mieszkać nawet w niedużym, samodzielnym domu, niż w mieszkaniu w bloku. Dom zapewnia więcej swobody, przestrzeni i wolności. Mieszkając w mieszkaniu, nie można pozwolić sobie na głośne słuchanie muzyki, organizowanie grilla czy długie biesiady. Dom umożliwia to wszystko, pozwala czuć się swobodnie. Wybór domu dla całej rodziny to nie lada wyzwanie. Każdy z członków rodziny może mieć swoje upodobania i preferencje. Urządzając dom, należy wziąć je pod uwagę, jednak należy iść również na kompromisy i ustalić takie rozwiązania, które będą komfortowe dla wszystkich.

Dom musi zawierać pomieszczenie dla poszczególnych domowników, które będą zapewniać im prywatność, są też potrzebne pomieszczenia, które będą stanowić przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Urządzając dom, należy brać pod uwagę przyszłość. Póki dzieci są małe, mają inne potrzeby. Dzieci starsze i młodzież potrzebują już swoich pokoi. Dobrze, aby dom był tak urządzony tak, aby łatwo można go było przystosować do zmieniających się warunków.

Funkcjonalny dom dla rodziny – główne zasady. 

Obecnie, dobrze zaprojektowane domy, mają kilka podstawowych cech. Pierwsza z nich to podział na strefy, kolejna to otwarta strefa dzienna, dodatkowy pokój lub miejsce do spania dla gości, pomieszczenia dodatkowe, szeroki hol, wyjście z domu do ogrodu, ewentualnie do garażu. To wszystko sprawia, że dom jest wygodny do mieszkania, pozwala rodzinie spędzać czas wspólnie, ale zapewnia też prywatność.

Dom dla rodziny może być parterowy lub piętrowy. To drugie rozwiązanie wydaje się korzystniejsze, ponieważ łatwiej można wydzielić dwie strefy. Piętro może pełnić funkcje sypialniane. Można tam urządzić sypialnie dla dzieci oraz rodziców. W pobliżu sypialni niezbędna jest łazienka, może też być garderoba. Na dole powinna się znajdować strefa dzienna, czyli kuchnia, druga łazienka oraz salon. Zależnie od ilości pokoi, na piętrze można również urządzić gabinet, siłownię, pokój gościnny lub biblioteczkę, zależnie od preferencji mieszkańców. Łazienka w strefie sypialnej może pełnić funkcje pokoju kąpielowego. Można tam ustawić dużą, samodzielną wannę, duże lustro, świeczki, dekoracje. Łazienka w strefie dziennej powinna być bardziej funkcjonalna. Odpowiednia będzie tam kabina prysznicowa. W łazience można również stać pralka. Dobrym pomysłem będzie zabudowanie pralki. Można ją wstawić w szafkę nadpralkową, dzięki czemu pomieszczenie nabierze stylu i funkcjonalności. 

Inaczej należy zaprojektować dom parterowy, w którym wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie. Ale również w takim domu, można wydzielić dwie strefy. Ciekawym rozwiązaniem może być otwarty salon z wyjściem na taras lub do ogrodu. Strefą dzienną od nocnej można oddzielić dodatkowymi drzwiami. Efekt podziału można osiągnąć dzięki wewnętrznym drzwiom przesuwnym. Takie rozwiązanie zapewni prywatność i ciszę. Strefa dzienna to nie tylko salon, ale również funkcjonalna kuchnia. Można zdecydować się na aneks kuchenny, czyli połączanie kuchni  z salonem lub jadalnią. Dodatkowo otworzy to przestrzeń. Salon łączony z kuchnią pozwoli również osobie przygotowującej posiłek, mieć kontakt z osobami przebywającymi w salonie.

Dobrze zaprojektowany i urządzony dom powinien posiadać pomieszczenia dodatkowe tzn. garderobę, pokój rekreacyjny, pomieszczenie gospodarcze, suszarnię i spiżarnię Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Garderoba pozwoli na zminimalizowanie ilości mebli w domu, a to z kolei przełoży się na większą przestrzeń do wypoczynku. Dobrze zaprojektowana, pomieści nie tylko odzież, ale i buty, dodatki, a także odkurzacz i inne sprzęty domowe. Pokój rekreacyjny to pomieszczenia, gdzie można wstawić zabawki, przyrządy do ćwiczeń czy sprzęt muzyczny. Spiżarnia pozwoli zaoszczędzić miejsce w kuchni, można w niej przechowywać przetwory, artykuły spożywcze, a także zapasowe garnki czy rzadziej używane naczynia. Do suszarni można wstawić pralkę (o ile nie jest w łazience), suszarkę, kosze na brudną bieliznę, deskę do prasowania oraz produkty przeznaczone do prania. Pomieszczenie gospodarcze będzie idealne do przechowania narzędzi, artykułów do remontu. Ewentualnie można zrezygnować z tego pomieszczenia, a wymienione rzeczy przechowywać w garażu. 

W funkcjonalnym domu ważne miejsce zajmują ciągi komunikacyjne. Istotne, aby korytarz był szeroki, przestronny. Nie ma nic gorszego, niż ciemny korytarz, przez który trzeba się przeciskać, aby wejść do pokoju. Hol można połączyć z salonem, dzięki czemu pomieszczenia będą tworzyć harmonijną całość. 

Dom to nie tylko pomieszczenia wewnątrz, ale również taras, garaż i ogród. Taras może być przedłużeniem salonu, oba pomieszczenia mogą być urządzone w podobnym. Zapewni to harmonię i stworzy jedną całość. Na tarasie można relaksować się, przyjmować gości, pracować. Ważne, aby miejsce było gustownie urządzone, dobrze jest wydzielić strefę ze słońcem oraz miejsce z cieniem. Do tego celu można wykorzystać duży parasol. Na tarasie idealnie sprawdzą się meble wiklinowe, drewniane, które nadają wrażenie przytulności.

Ogród, można urządzić w zależności od jego powierzchni. Jeżeli jest duży, warto podzielić go na strefę ogrodniczą oraz strefę relaksu. W tej drugiej dobrze sprawdzą się meble ogrodowe, zabawki dla dzieci, ewentualne basen, hamak lub duży fotel ogrodowy. Z domu często jest wyjście do garażu. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, pozwala prosto dostać się do samochodu. W garażu można trzymać także narzędzie, do których w ten sposób łatwo się dostać.

Co jeszcze jest ważne w funkcjonalnym, przyjaznym dla jego mieszkańców, domu? Na pewno jego wyposażenie i umeblowanie. Dzięki temu dom nabierze charakteru i stylu, stanie się ciepły i przytulny. Meble wybrane do domu powinny być dobrej jakości, powinny być wykonane z trwałych, odpornych na uszkodzenia materiałów. W salonie, który jest często centrum całego domu, niezbędna jest kanapa. Dobrym wyborem będzie wersalka Kaja. Jest ona bardzo wygodna, ponieważ została wykonana z najwyższej klasy materiałów. Wygląda nowocześnie i stylowo, a szeroka gama kolorystyczna pozwala wybrać model pasujący do reszty wyposażenia. Wersalka ma funkcję spania, dlatego sprawdzi się w czasie przyjazdu gości, którzy będą mogli spędzić na niej noc. W salonie można również umieścić kanapę narożną. Zapewni  dużą ilość miejsca do siedzenia, w nocy również będzie mogła odgrywać funkcję miejsca do spania. 

Funkcjonalny, ładny dom to miejsce, do którego wszyscy domownicy wracają z przyjemnością. Aby dom był praktyczny, wystarczy go odpowiednie zaprojektować i urządzić. Ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, a dom stanie ukochanym miejscem na ziemi. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Namioty weselne – rewolucja w świecie ślubów?
Namioty weselne – rewolucja w świecie ślubów?
Szukasz najpiękniejszego i najbardziej wyjątkowego miejsca na organizację swojego wesela? W ostatnim czasie widzimy bardzo dużo pięknych namiotów weselnych. Namioty […]
Jak utrzymać porządek w dokumentach – kilka pomysłów na ich przechowywanie
Chaos w dokumentach to coś, czego stanowczo trzeba unikać, zwłaszcza w miejscu pracy. Zgubienie ważnych umów, czy zawieruszenie wydruków z […]
Nie tylko na złom, czyli gdzie można oddać powypadkowy samochód
Miałeś wypadek lub kolizję? Twój pojazd został uszkodzony? Naprawa, którą wycenił dla Ciebie fachowiec okazała się znacznie przewyższać wartość auta? […]
Ostatnie wpisy