Hospicjum – pomoc dla chorego i jego rodziny

Jeszcze do niedawna słowo hospicjum budziło w wielu osobach negatywne skojarzenia. Oddanie kogoś pod opiekę hospicyjną kojarzyło się z kresem życia i przegraną walką z chorobą. Dziś ten sposób myślenia jest już na szczęście inny. Hospicjum stało się miejscem, w którym terminalnie, a także przewlekle chorzy i ich bliscy mogą uzyskać pomoc medyczną i psychologiczną. Przynosi nie tylko ulgę w cierpieniu, ale często pozwala wręcz wydłużyć życie, znacznie poprawiając jego jakość.

Kiedy warto skorzystać z hospicjum stacjonarnego?

Z pomocy hospicyjnej można korzystać zarówno we własnym domu, jak i w punkcie stacjonarnym. Zdarza się, że zajmowanie się osobą w stanie terminalnym przekracza fizyczne i emocjonalne możliwości bliskich. W takiej sytuacji warto sięgnąć po wsparcie, jakim jest hospicjum stacjonarne. To coś więcej niż szpital. Chory otrzyma tam nie tylko opiekę medyczną, polegającą na leczeniu paliatywnym i łagodzeniu bólu, ale też pomoc emocjonalną i duchową. W hospicjach pracuje również wielu wolontariuszy, którzy czynią ten trudny czas łatwiejszym do przejścia. Warto skorzystać z tego rodzaju wsparcia, zwłaszcza wtedy, gdy chory potrzebuje całodobowej obecności osób z wykształceniem medycznym.

Co zrobić, aby skorzystać z opieki hospicyjnej?

Skierowanie do hospicjum stacjonarnego może wystawić lekarz rodzinny lub specjalista, na przykład onkolog. Niezbędne jest wypełnienie i dostarczenie do placówki dokumentów, których lista znajduje się najczęściej na jej witrynie internetowej. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, niekiedy konieczny jest pewien czas oczekiwania. Pobyt w hospicjum jest bezpłatny, realizowany na podstawie kontraktu z NFZ. Ważnym wsparciem są także fundusze od darczyńców i z publicznych zbiórek. Pamiętajmy, że do opieki hospicyjnej kwalifikują się nie tylko pacjenci cierpiący na nowotwory, ale również niewydolność oddechową, ciężkie odleżyny czy choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + osiemnaście =