Jak przygotować się do pieszych wycieczek po górach?

Wędrówki po górach z roku na rok stają się coraz bardziej popularną formą aktywnego spędzania czasu. Zanim jednak ruszymy na szlak, musimy odpowiednio się do tego przygotować. Dlatego też warto bez względu na to czy wędrujemy po Bieszczadach, Gorcach czy Tatrach, warto poświęcić swój czas i wyjść na szlak jak najlepiej przygotowanym. Aby bliżej dowiedzieć się o szlakach górskich, warto zajrzeć na stronę https://apartamentyzakopane.pl/blog/najwyzsze-gory-w-polsce.

Mierzmy siły na zamiary

Przede wszystkim zadbajmy o swoją kondycję. Piesze wędrówki wiążą się z wysiłkiem fizycznym. Warto więc już wcześniej poprawić swoją kondycję fizyczną, bo ta zdecydowanie przyda się podczas tego typu wypadów. Zanim wyruszymy w góry, upewnijmy się, że planowana trasa będzie odpowiadać naszym możliwością. Sprawdźmy nie tylko ile kilometrów musimy przebyć, ale także jakie nachylenie trasy na nas czeka. Tuż przed rozpoczęciem wyjścia powinniśmy rozruszać swoje mięśnie, które przez najbliższe godziny będą ciężko pracować. W tym celu zróbmy krótką rozgrzewkę – stopniowo przyzwyczajmy organizm do wysiłku.

Kluczowa podczas wyjścia w góry jest aura. Sprawdźmy prognozy pogody oraz komunikaty dotyczące zagrożeń. Upewnijmy się, że jesteśmy gotowi na panujące obecnie, a także zapowiadane w dniu wycieczki warunki atmosferyczne. Latem zwróćmy uwagę czy oby nie zapowiadane są burze. Jeśli tak, to dostosujmy długość wycieczki do ich potencjalnego wystąpienia lub przełóżmy wędrówkę na inny dzień.

Zadbajmy o odpowiednią odzież oraz wyposażenie plecaka

Bez względu na porę roku, odpowiedni ubiór to podstawa. Zadbajmy o to, aby w plecaku znalazły się ciepłe ubrania. Czy to zimą, czy latem, pogoda w górach zmienia się bardzo dynamicznie, a w razie nagłego załamania pogody, dodatkowa warstwa odzieży zabezpieczy nas przed wychłodzeniem. W plecaku warto mieć kurtkę przeciwdeszczową oraz folię NRC. Zapakujmy także krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz czapkę lub chustę, która ochroni nas przed udarem słonecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 5 =