Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A?

Możliwość jazdy motocyklem jest dla wielu ludzi przepustką do wolności. Stąd też nic dziwnego, że zdanie prawa jazdy kategorii A wciąż jest tak popularne. Sprawdzamy, z jakich elementów składa się kurs oraz jak przygotować się do egzaminu. Dowiemy się też, jaką kategorię uprawnień motocyklowych można zrobić w danym wieku.

Od kiedy można jeździć motocyklem?

Po reformie ustawy o kierujących pojazdami z roku 2013, wprowadzono podział aż na trzy poziomy kategorii A. Pierwszy z nich zwany jest A1 i uprawnia do jazdy motocyklami o pojemności do 125 centymetrów sześciennych. Można się na nią zapisać od 16 roku życia. Jeżeli jesteśmy już pełnoletni, przysługuje nam prawo zdawania prawa jazdy A2, dzięki któremu otrzymamy dostęp do silniejszych i większych pojazdów, o mocy maksymalnej do 35 kW. Ostatecznie mamy pełna kategorię A – pozwala na jazdę dowolnym typem motocykla, jednak wymagany wiek to 24 lata. Nauka jazdy w Poznaniu prowadzona jest w bardzo dużej ilości ośrodków szkolenia kierowców, podobnie jest w każdym większym mieście.

Elementy kursu na kategorię A

Identycznie jak w przypadku szkolenia na auta osobowe, tutaj również mamy część teoretyczną i praktyczną. Na pierwszej z nich dowiemy się, jak działa motocykl oraz nauczymy się przepisów i prawideł ruchu drogowego. Część praktyczna natomiast obejmuje ćwiczenia na placu manewrowym, takie jak slalom wolny, slalom szybki czy hamowanie przed przeszkodą. Później wyjeżdżamy na ulicę z instruktorem i uczymy się poruszania w gąszczu ruchu miejskiego, a także stosowania przepisów w praktyce. Na http://prymus-osk.pl/ można uzyskac więcej informacji na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − cztery =